Ал. Йорданов: РБ подготвя коалиционно споразумение с ГЕРБ
Секция: ПОЛИТИКА
16 Септември 2014 12:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ал. Йорданов: РБ подготвя коалиционно споразумение с ГЕРБ

/КРОСС/ „Питам, за да знам! Казвам, за да няма изненадани!", написа председателят на Народното събрание (1992-1994) Александър Йорданов във Фейсбук. Йорданов коментира слух за подготвяно коалиционно споразумение между Реформаторския блок и ГЕРБ.

„Току що прочетох, че в Реформаторския блок се подготвя и коментира коалиционно споразумение с ГЕРБ за управление след изборите. Затова и питам директно: вярно ли е, или не? Ако е вярно, откога е вярно? Ако ли пък не - добре. И не се сърдя, че са ми откраднали идеята. Подарък. Допреди няколко месеца лидери на РБ от сутрин до вечер повтаряха, че не може да има „общо управление с ГЕРБ". Какво се е случило междувременно?

И още един въпрос. Отлагането на конгреса на РБ е правилно. Защото той бе замислен като опит една от партиите в Блока - ДСБ, да навлече „нова партийна дреха". През 1997 г. този номер реализираха заедно Иван Костов и Христо Бисеров, като трансформираха успешното национално движение и коалиция СДС в партия. Така бяха унищожени автентични, с корени в „буржоазна България" и заемащи почти цялото политическо пространство, партии и граждански организации, които тогава съставяха СДС. Резултатът е известен. Идеолозите на превръщането на СДС в партия след това си направиха сами свои партии и един по един изпаднаха от парламента. Последният изпаднал стана „лаборант" и май той е измислил номерът с преобличането.

Тревожи ме обаче масовият призив на членове и симпатизанти на ДСБ на изборите да се гласува „преференциално", т.е. всеки да подкрепи своя партиен кандидат в уж общата листа на РБ. Това е крайно неморално и непочтено спрямо самата идея за обединение, която май трябваше да демонстрира Реформаторския блок. Боя се, че взаимното „прецакване" между партиите в блока ще изиграе на всички лоша шега.

Опасна и глупава е и тезата за „избори до дупка", т.е. за формиране на правителство с краткосрочен мандат. В балкански условия това обикновено се превръща в карикатура на управление и след това обикновено не „краткосрочните" идват отново на власт, а опозицията, която ще има достатъчно време - година, две, да критикува управлението. Затова и мисля, че страната ни има нужда от стабилно четиригодишно управление, в което управляващите да докажат, че не са майстори единствено на партийно-партизански конструкции и на опозиционен тип поведение, а имат държавнически опит и воля да реализират успешно управление", пише Йорданов.