Продължава приемът на проекти за финансиране на бизнеса по JESSICA
Секция: ИКОНОМИКА
16 Септември 2014 16:03
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Продължава приемът на проекти  за финансиране на бизнеса по JESSICA

София /КРОСС/ „Регионален фонд за градско развитие" (РГФР) продължава да приема проекти на частни компании от 6 града в страната за ниско лихвено финансиране на строеж на бизнес центрове, спортни, културни и развлекателни обекти, училища и детски градини, болници и стоматологични клиники. Това е една от малкото възможности за финансиране с европейски средства за българските компании на този етап, предвид завършващия първи програмен период по европейските фондове и отлагането на новите програми, което се очаква да продължи до 2015 г. Организацията работи със средства на инициативата JESSICA от 2012 г.
РГФР предоставя кредити за частни компании, общини и публично-частни партньорства със средства по инициативата JESSICA в 6 града в страната: Бургас, Варна, Плевен, Пловдив, Русе и Стара Загора.
Кредитите са дългосрочни, за период до 23 години, като лихвите са по-ниски от пазарните нива. Заемите покриват до 80% от общата стойност на проектите. Минималната стойност на инвестиционните проекти, които се разглеждат е 500 000 лв. Целта на подкрепата на проектите е да се стимулира подобряването на живота в тези шест големи града.
Фирмите могат да кандидатстват за финансиране на разходи за строителни работи, оборудване и всякакви други допълнителни като финансови, правни и застрахователни услуги.
Мартин Заимов, изпълнителен директор на „Регионален фонд за градско развитие" (РГФР), коментира проектите, които са в процес на реализация:
„Половината проекти при нас са инициатива на общините, които ползват изгодни условия за реконструкция на западнали спортни съоръжения, зоопаркове, атракциони. Но големите и успешни проекти са на производители, които чрез новоизградените си мощности ще отворят нови работни места. Ето такъв пример има в Пловдив, където един от най-големите производители „Симид агро" заменя западнали помещения в индустриалната зона с модерна база, която ще отвори допълнителни 180 работни места. Друг пример имаме в Русе, където ще се построи нов завод за резервни части за автомобили от ВИТТЕ Аутомотив и ще бъдат отворени 200 нови работни места. Затова бих желал да насърча предприемачите в 6-те големи града да споделят и обсъдят с нас своите инвестиционни идеи."
Български производители могат да получат финансиране за изграждане на производствени и логистични сгради чрез възстановяване на изоставени такива в индустриалните зони на градовете. Ново строителство в централните частни на градовете се подкрепя при изграждане на кина и други обекти за културни дейности, спортни обекти като плувни басейни, спортни центрове, развлекателни центрове и др. Може да се финансира строежа им също в социални зони или т.нар. „зони на въздействие" на градовете, дефинирани в интегрираните планове за градско развитие. РГФР финансира също частни болници и стоматологични клиники в 6-те големи града с кредитиране на строително-ремонтни разходи, оборудване и др.