Държавната поръчка да отговаря на наименованието си - държавата да поръчва кадри на университетите
Секция: БЪЛГАРИЯ
17 Септември 2014 14:50
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Държавната поръчка да отговаря на наименованието си - държавата да поръчва кадри на университетите

/КРОСС/Държавната поръчка трябва наистина да я два държавата, но при определени и ясни отрасли за развитие на държавата и точно да бъде поръчвано, да отговаря на наименованието - да бъде поръчвано какви кадри са необходими - инженери, точно какви, икономисти, юристи, всякакви специалисти, които произвеждат университетите, и да се възлага на университетите да направят това обучение, но с високо качество и след това с реализация по специалността.

Тази задача е доста тежка, но трябва да намери решение, заяви в интервю за ИА КРОСС ректорът на Русенския университет "Ангел Кънчев" проф. Христо Белоев. 

По думите му сега на практика университетът приема всички, които завършват средно образование, тъй като в почти всички университети зрелостният изпит е вход за университета

В момента има обявени 74 000 места за прием в университетите за първокурсници. Реално за тези места не са кандидатствали повече от 40 000 зрелостници. Випускът, който завърши е петдесет и няколко хиляди, не всички се дипломираха, 10 - 12 хиляди заминават в чужбина да следват и реално тука остават около 40 000 кандидати, посчи проф. Белоев. Той обаче е категоричен, че не може местата, които се обявяват, да бъдат двойно повече от кандидатите, тъй като това е предпоставка не за добро качество, а обратно. 

Ректорът два мандата на Русенския университет проф. Христо Белоев пое предизвикателството да води листата на коалиция "БСП - лява България" в 19 МИР Русе. Ако бъде избран за народен представител в 43-ото НС основната му работа ще бъде именно в сферата на образованието. 

Няма как да не се разчита на опита, който има човек, на натрупаното в годините и именно това е и мотивът, с който се включвам в листата, признава той.

В образованието трябва да бъде направена решителна промяна - в началното, средното, висшето образование, докторантурата, постдокторантурата, обучението през целия живот, предучилищното възпитание. Всичко това трябва да бъде обвързано в една система на последователност и на натрупване на знанията - нещо, което в момента го няма, е амбицията на проф. Белоев. 

Ние имаме оплаквания, че учениците идват от средното образование неподготвени. От бизнеса пък имаме оплаквания, че от университетите отиват неподготвени за работа. И обикновено от всичко това произтича необходимостта да бъде приет закон за средното, за висшето образование, за дуално следване, всичко това да бъде обвързано и с бизнеса, но да гарантира именно качество на обучението, кадри с добра практическа подготовка, готови за реализация и то по специалността, категоричен бе канддат-депутатът. 

Имаме в момента разминаване на търсене и предлагане. Тоест кадрите, които се търсят на пазара, университетите не ги произвеждат, тъй като няма желаещи да ги учат, това са тежките инженерни специалности, а обратното - има свръхпроизводство на кадри, за които пазарът няма нужда. Това е отчетено в една стратегия за развитие на висшето образование, която се прави в последната година и нещо, коментира прф. Белоев.

Реформата в образованието не трябва да заобиколи и още два важни въпроса, смята той - за развитието на академичния състав и изготвянето на ясни национални критерии за избиране на академичните длъжности и възвръщане авторитета и достойнството на учителската професия. 

Очаквайте интервюто с проф. Христо Белоев утре в КРОСС.