Николай Малинов: Не може да си русофил, без да си българофил
Секция: БЪЛГАРИЯ
17 Септември 2014 15:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Николай Малинов: Не може да си русофил, без да си българофил

/КРОСС/ “Обединена и силна Европа не е възможна без, а още повече срещу Русия. Истинският български патриотизъм изхожда от идеята, че Европа е по-добре с Русия и че ако Европа е с Русия, това ще бъде най-влиятелната сила на това хилядолетие.”

В това е убеден Николай Малинов, председател на националното движение “Русофили”. По повод на русофилството и русофобството в политиката казва, че преди 9 септември са водили дядо му на разстрел, защото имал портрет на Сталин на стената, а след 9 септември – защото на същата стена висял портрет на Александър II. Не смята, че България ще пребъде във вековете с това, което днес е прието да се нарича цивилизационен избор – членството на страната в НАТО и Европейския съюз. Защото това са военни, политически и икономически съюзи.

“Ние сме били членове на различни съюзи – на Варшавския договор, преди това на Тристранния пакт. Но България като България я има, докато го има православието, докато я има кирилицата, докато го има нашето културно самосъзнание като българи. Културното самосъзнание на българина е свързано с неговия цивилизационен избор, а не с неговото присъствие в един или друг военен или политически съюз. А нашият цивилизационен избор е направен преди 1250 години от свети цар Борис I.”

Православната цивилизация е единствената в света, която съчетава прагматизма на Запада с духовността на Изтока, убеден е Малинов. Мобилният му телефон звъни с “Достойно ест”. Гордее се, че е бил на истинско поклонение в Атонската Света гора, а не за ден – два като турист.

“Много се надявам българският народ да проумее, че същността българска е славяно-българска. Не случайно първата ни история, идеологията на Българското възраждане, е “История славянобългарская”.”

Малинов твърди, че няма начин да бъдеш русофил, без да си българофил, и да си българофил, без да си русофил. Защото корените на близостта между двата народа отиват далече във вековете – едни и същи славянски племена (поляни и древляни) населяват България и Киевска Рус.

“Ние даваме на Русия нейния дух и нейната вяра, превеждайки светите писания. Давайки им кирилицата, даваме възможност на тяхната култура да възникне. Достоевски казва, че руснак е този, който е православен славянин. Затова те са ни благодарни. Това е основното, което ги води тук, за да ни освободят от турско робство. Връзката на България с Русия стъпва върху тази благодарност. Без духовната съставляваща няма как да бъде разбрано русофилството. Затова идеята за русофилството не може да се раздели по оста ляво-дясно, либерално-консервативно.”

Основните направления на работа на движение “Русофили” са предимно културно-масови – организация на детски конкурси за рисунка, за есе, поддръжка на руските и съветските паметници (а те са над 550). Кулминацията на всички мероприятия е традиционният събор на русофилите на язовир “Копринка”.

20 – 25 години сме свидетели на една понякога бясна русофобия. А българинът има положително отношение към Русия. В обществото има огромен дефицит от това говорене, което аз се опитвам да изглаголя пред вас, за руска музика, за руска култура, за всичко това, което ни обединява и обогатява.” Културно-масовата дейност на “Русофили” е призована да запълва този дефицит.

“Само върху доброто може да се построи добро, върху лошото нищо не може да се построи. “Сей разумното, то е вечно”, казваше моят научен ръководител Огюст Оттович Шмит, който беше заместник-председател на акад. Дмитрий Лихачов в руския фонд за култура.”

“Да обичаш Русия и руската душевност, това не означава да харесваш и обичаш Путин. Нима да обичаш България означава да харесваш Бойко Борисов или Сергей Станишев?!”

Организацията има и обществено-политически инициативи. Първата преди няколко години – срещу американските ПРО в България. Тогава събрали над 150 000 подписа. Последната инициатива, обявена на 9 май, е срещу американските бази.

“Основата на нашето поведение е разбирането, че войната в Украйна обслужва Америка, обслужва Китай, но по никакъв начин не обслужва Европа и Русия. Наличието на тези бази насочва руски ракети срещу България. Затова сме против тях. Смятаме, че нашето мнение не е маргинално, защото социологията показва, че над 70% от българите са русофили и едва 9% са русофоби.”

“Русофили” е създадена през 2003 г. около хората, работили в Коми, СССР. Преди няколко месеца движението прави дни на България в Коми. “Бяхме подготвили договор за изпращане на български работници по дърводобива там. Заплатата на общия работник започва от над 1000 долара при осигурено жилище. Много се надявам със следващото правителство да можем да продължим този разговор. Руснаците имат нужда и от строители в големите градове.”

Дали “Русофили” може ли да е мост на разбирателство между парламентарните групи в следващия парламент, след като много социологически проучвания сочат, че 70% от симпатизантите на ГЕРБ са русофили? “Би било много добре за България да бъдем такъв мост. Това е моята цел като политик – да бъдат изградени обединителните линии в обществото, около които ние да вървим напред. Трябва да търсим това, което ни обединява. Светът не почва и не свършва с новото правителство, ние сме държава на 1300 години.”

Малинов е и кандидат за депутат от БСП, член на Националния й съвет и не може да не търси отговор на това защо се провали правителството с мандата на БСП.

“Правителството падна от власт, защото ние се противопоставихме на санкциите срещу Русия и създадохме коалиция за “Южен поток”. Това е моето дълбоко разбиране и то е информирано разбиране. Тези две оси нямаше как да ни бъдат простени.”
“БСП трябва да разбере, че основният таргет, с който трябва да работим,са тези около 200 000 – 300 000 души, които са гласували за БСП, но които сега ни обръщат гръб, защото смятат, че външната й политика не е достатъчно русофилска, заради отношението към социалистическия период в историята на България, заради отношенията с ДПС, заради плоския данък.”

Организацията осигурява финансирането си основно сама. Има 10 000 евро на година помощ от фонд “Русский мир”, които се използват за множеството курсове за преподготовка на учители по руски език. “Фонд мира” поема финансирането на почивката на 15 деца годишно. С това се изчерпва руското финансиране за движението. “Ние сме голяма организация и много държим на това паметта българска да си е памет българска, а да не е памет българска, финансиране с чужди пари.”

Източник: www.trud.bg