/КРОСС/Проф. дтн Христо Белоев,който е втори мандат ректор на Русенския университет „Ангел Кънчев", оглави листата на БСП - Лява България в 19 МИР Русе. Това свое решение той приема като естествен ход,след като години наред е получавал номинации за народен представител и за общински съветник, но и като предизвикателство. „Аз обичам предизвикателствата. И когато е трудно, е по-амбициозно, по-интересно", казва той в интервю за ИА КРОСС. В политическата битка той се впуска, разчитайки на професионалния си опит. Това е и неговият личен мотив да участва в изборите за следващо Народно събрание.
Всеки народен представители със своя опит трябва да допринесе в Народното събрание за създаване на такива закони, които да гарантират устойчивост, сигурност, стабилност и да гарантират развитието на нашата държава. Но от друга страна, освен тези ангажименти, има ангажименти и към конкретния избирателен район. От активността на народните представители зависи какво ще се случва на съответното място, смята проф. Белоев. Според него народните представители от всички партии трябва да работят единно, когато става дума за решаване на определени въпроси от дадените населени места и проф. Белоев смята да положи усилия за намиране на консенсус с представителите на другите партии.
Ако бъде избран за депутат в 43-ото НС проф. Белоев ще работи изключително в две сфери: земеделие и образование.
Моята професионална област е в земеделието, конструиране на нови машини, нови технологии в земеделието, биоземеделие, почвознание, обработка на почвите по нови схеми, тъй като България е в един сложен район на наклонени терени, и в тази област имам доста задълбочени изследвания, работя с много колективи както в страната, така и в чужбина, коментира проф. Белоев.
Това е едната сфера, посочва специалистът. - Но другата, в която се чувствам особено силен е наистина образованието, допълва той. В образованието трябва да бъде направена решителна промяна, категоричен е той. Според него реформата трябва да обхване цялостно системата - предучилищно образование и възпитание, средно, висше, докторантура, постдокторантура, обучение през целия живот.
Цялото интервю с проф. Белоев може да прочетете тук.