Устойчивото развитие е общата цел на проекта „Стратегическото планиране в българските гори – гарант за ефективно управление и устойчиво развитие”
Секция: ИКОНОМИКА
19 Септември 2014 14:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Устойчивото развитие е общата цел на проекта „Стратегическото планиране в българските гори – гарант за ефективно управление и устойчиво развитие”

/КРОСС/ Подобряване на стратегическото планиране в горските територии за по-ефективно управление на горския сектор и съхранение и устойчиво развитие на българските гори е общата цел на проекта „Стратегическото планиране в българските гори - гарант за ефективно управление и устойчиво развитие", заключителна пресконференция по който бе проведена днес в хотел „Кемпински Зографски".

Проектът се осъществява от Изпълнителната агенция по горите с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет", съфинансирана от ЕС чрез Европейския социален фонд.

Основните дейности по проекта - управление, изготвяне на тръжна документация, анализ върху СПРГС 2007-2011 г. и проучване на европейския опит в горското стратегическо планиране, изготвяне на Наръчник за разработване на областни планове за развитие на горските територии, публичност, одит и най-важната - разработването, обсъждането и приемането на Стратегически план за развитие на горския сектор 2014-2023 г., бяха представени от координатора на проекта д-р инж. Любомир Тричков, директор на Дирекция „Проекти и международни дейности" в ИАГ, инж. Николай Василев и от ръководителя на проекта инж. Веселин Райчев.

Разработване и приемане на нов Стратегически план за развитието на горския сектор (СПРГС) бе наложено от приетата през ноември 2013 г. от Министерския съвет нова Национална стратегия за развитие на горския сектор в Република България 2013-2020 г.

Стратегическият план за развитието на горския сектор 2014-2023 г. е разработен в периода май-август 2014 г., след широко обществено обсъждане, от фирмата Focus Systems.

Стратегическият план за развитие на горския сектор има ключово значение за определянето на конкретните мерки, дейности, отговорни институции и източници на финансиране, чрез които ще бъдат реализирани приоритетите и целите на Националната стратегия за развитие на горския сектор 2013-2020 г., както и на други стратегически документи, имащи отношение към планирането в горския сектор.

Очаква се СПРГС да бъде мост между стратегическата визия за сектора и конкретните действия за нейното постигане. Мисията на СПРГС е да определи конкретните действия за изпълнение на стратегическите цели, приоритетите и мерките, заложени в СПРГС, осигурявайки условия за постигане на заложената в нея визия, а именно - „към 2020 г. България ще има жизнени, продуктивни и многофункционални гори, устойчив, конкурентоспособен и иновативен горски сектор, съхранени биологично разнообразие, количество и качество на водните ресурси в горските територии. Секторът ще подпомага икономическото развитие на страната, ще осигурява условия за пълнОперативна целенна реализация на заетите в него, ще способства в максимална степен за смекчаване на ефекта от промяната в климата и ще гарантира поддържането на здравословна околна среда" (Анализ на изпълнението на Стратегическия план за развитие на горския сектор 2007-2011 г.).

Стратегическият план се основава на изготвения актуален статус и перспективи пред горския сектор, на анализа на изпълнението на Стратегическия план за развитие на горския сектор 2007-2011 г. и прегледа на наличните стратегически и законодателни документи на национално, европейско и международно ниво.

За постигане на заложените цели в Националната стратегия за развитието на горския сектор настоящият СПРГС идентифицира оперативни цели и дейности, групирани в съответствие със заложените в Стратегията стратегически цели, приоритети и мерки. В допълнение Планът включва Оперативна целенка на нужните ресурси, очакваните резултати, отговорните и ангажирани институции, комуникационна и медийна политика и индикатори и правила за извършване на мониторинг на изпълнението.

СПРГС 2014-2023 г. създава рамка за осъществяване на политиките в горския сектор за 10-годишен период. За осъществяването на плана са определени стратегически, оперативни цели и дейности за осъществяване на целите.

Формулираните от приетата през 2013 г. НСРГС 2013-2020 г. национални стратегически цели и приоритети за развитие на сектора се приемат за релевантни по отношение на СПРГС 2014-2023 г.:
Стратегическа цел 1. Осигуряване на устойчиво развитие на горския сектор чрез постигане на оптимален баланс между екологичната функция на горите и тяхната способност дългосрочно да предоставят материални ползи и услуги.

Свързани приоритети:

Приоритет 1. Поддържане на жизнени, продуктивни и многофункционални горски екосистеми, способстващи за смекчаване на последиците от измененията в климата.

Приоритет 2. Опазване, възстановяване и поддържане на биологичното и ландшафтното разнообразие в горските територии.
Стратегическа цел 2. Засилване на ролята на горите за осигуряване на икономически растеж на страната и по-равномерно (балансирано) териториално социално-икономическо развитие.

Свързани приоритети:

Приоритет 2. Опазване, възстановяване и поддържане на биологичното и ландшафтното разнообразие в горските територии.

Приоритет 3. Повишаване на жизнеността и конкурентоспособността на горския сектор.

Приоритет 4. Използване на потенциала на горския сектор за развитие на зелената икономика.

Стратегическа цел 3. Увеличаване на приноса на горския сектор в зелената икономика.
Свързани приоритети:
Приоритет 1. Поддържане на жизнени, продуктивни и многофункционални горски екосистеми, способстващи за смекчаване на последиците от измененията в климата;
Приоритет 2. Опазване, възстановяване и поддържане на биологичното и ландшафтното разнообразие в горските територии;
Приоритет 3. Повишаване на жизнеността и конкурентоспособността на горския сектор;
Приоритет 4. Използване на потенциала на горския сектор за развитие на зелената икономика.
За осъществяването на стратегическите цели и приоритети са формулирани 20 оперативни цели:
Оперативна цел 1 „Увеличаване на площта на горите, на дървесния запас и запаса на въглерод в горските територии"
Оперативна цел 2 „Подобряване на стопанисването и ползването на горите"
Оперативна цел 3 „Повишаване на ефективността на превенцията и борбата с горските пожари и незаконните действия в горите"
Оперативна цел 4 „Повишаване на устойчивостта и способността за адаптиране на горските екосистеми към изменението на климата"
Оперативна цел 5 „Усъвършенстване на системата за планиране и осъществяване на дейности, свързани с опазването на биологичното и ландшафтното разнообразие в горските територии"
Оперативна цел 6 „Развитие на мрежата от защитени територии, включително и чрез разширяване на действието на финансовите механизми за подобряване на управлението на горите в защитените зони от Натура 2000"
Оперативна цел 7 „Поддържане и развитие на системата за запазване на горските генетични ресурси"
Оперативна цел 8 „Подобряване и увеличаване на популациите на дивеча и рибата за опазване на биологичното разнообразие и устойчиво развитие на горските екосистеми"
Оперативна цел 9 „Осигуряване на устойчиво планиране на дейностите в горските територии"
Оперативна цел 10 „Ефективно управление и устойчиво развитие на държавните предприятия по чл. 163 от Закона за горите"
Оперативна цел 11 „Насърчаване сдружаването на собствениците на гори, предприемачеството и оптимизиране на публично-частното партньорство в горския сектор"
Оперативна цел 12 „Ефективно усвояване на средства от европейски и международни фондове и програми"
Оперативна цел 13 „Насърчаване на заетостта и предприемачеството в горите и подобряване на качеството на професионалната квалификация на работната сила в горския сектор"
Оперативна цел 14 „Развитие на научно-изследователските дейности и обвързването им с нуждите на горския бизнес"
Оперативна цел 15 „Активно участие в подготовката и изпълнението на политиките на ЕС, свързани с горския сектор, и в международните прОперативна целеси за устойчиво управление на горите"
Оперативна цел 16 „Осигуряване на информация, публичност и прозрачност и прилагане на принципа на партньорство при устойчивото управление на горския сектор"
Оперативна цел 17 „Устойчиво производство и потребление на биомаса като възобновяем енергиен източник"
Оперативна цел 18 „Насърчаване на прОперативна целеса на сертификация на горския сектор"
Оперативна цел 19 „Ефективно и устойчиво използване на туристическия потенциал на горите и развитие на рекреационните дейности в тях"
Оперативна цел 20 „Устойчиво и възмездно ползване на екосистемни услуги, предоставяни от горските територии".