София /КРОСС/ В избирателните списъци има 796 000 души, които всъщност не съществуват и са фантоми. Това обявиха по време на пресконференция от Центъра за демографска политика и Демографският институт при БАНИ.
Експертите твърдят, че имат данни от ЦРУ, които доказват какво е положението с нашите избирателни списъци. Според статистиката на ЦРУ в България живеят 6,924 млн. души, а не близо 7,5 млн. души, както сочат българските данни. Това означава, че в списъците има 796 хил. души, които всъщност не съществуват и са фантоми. Дори НСИ признава за наличието на такива хора, но ги брои за 475 хил. души, посочват от специалистите.
Според проф. Никола Алтънков от Калифорнийския университет в САЩ въпросът за мъртвите души е излязъл на бял свят още с първите избори след падането на комунистическата власт през 1990 г. Още тогава се заговори за фалшификация на изборите, но и се заговори за наличието на около 800 000 фантоми или „мъртви души", които не би трябвало да бъдат в избирателните списъци, но по някакъв начин фигурират.
Този проблем периодично се повдига и в бъдеще, ако не се вземат крути мерки, той ще изниква всеки път, когато се провеждат избори и референдуми. Според НСИ ние сме 7 364 000 през февруари 2011 г., а в края на 2013 г. вече цифрата е 7 246 000 души. ГРАО и МВР представят на ЦИК информация, според която 6 533 000 са избирателите, които ще гласуват на 5 октомври.
Алтънков уточни, че това е абсурдно, защото в общия брой на населението влизат всички българи - от 0 г. до пределна възраст. На парламентарните избори обаче до урните имат право да отидат само пълнолетните. По изчисления на НСИ младежите до 18-годишна възраст са 1 200 000 души. След подробните данни, които представи, Алтънков направи изводът, че броят на избирателите, който е подаден, е завишен с поне 475 000 души.
За сравнение - по изчисления на Централното разузнавателно управление (ЦРУ) в САЩ, броят на българите, които имат право да гласуват, е завишен със 796 000.
„Възелът на нещата според мен е в тези, които преброяват гласовете", коментира Алтънков и допълни, че те с голямо удоволствие се възползват от тази разлика. Има голямо значение кой брои гласовете . От 1990 г. до днес те се броят само от „Информационно обслужване".
Проф. Петър Иванов от Центъра за демографска политика алармира, че „мъртвите души обслужват мафията".
Той опроверга и информацията, която от МВР обявиха, че знаят за 1000 „продавачи на гласове". В центъра за демографска политика са направили проучване и според него тези, които са готови да продават гласове са 5 400 в страната.
Иванов представи данни и от проучване, проведено между 5-12 септември, според което, най-висок процент от подкрепата на гражданите получава ГЕРБ -19,5%, следвани от БСП с 15,2% и ДПС с 9,6%. Новосформираният Патриотичнен фронт събира 6,2%, Реформаторският блок прескача бариерата с 4,2%, с АБВ и ББЦ са с равна подкрепа - 3,4%.
Според учените от независимия граждански институт, има два варианта за състав на следващия парламент - петпартиен или седемпартиен. В първия случай парламентарно представени ще бъдат - ГЕРБ с 86 депутати, БСП с 67, ДПС с 42, Патриотичният фронт с 27 и Реформаторският блок с 18 народни представители.
При седемпартийно Народно събрание ГЕРБ ще има 75 депутати, БСП - 58, ДПС - 37, Патриотичният фронт - 24, Реформаторският блок - 16, АБВ и ББЦ - по 15 народни представители, показват данните на института.