Близо 1,4 млрд. европари за образованието
Секция: ПОЛИТИКА
19 Септември 2014 17:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Близо 1,4 млрд. европари за образованието

София /КРОСС/ На публично обсъждане министърът на образованието и науката доц. Румяна Коларова представи днес актуализираната версия на новата Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж 2014-2020", която предвижда 1 370 000 000 лева за сферата на образованието и научните изследвания в страната в рамките на следващия програмен период. В обсъждането взеха участие ректори на висши училища, представители на научни институти и организации, на социални партньори и синдикати, неправителствени организации, медии и граждани.
В рамките на новия програмен период в ЕС от 2014 до 2020 г. България за първи път ще има достъп до средства от структурните и инвестиционни фондове на Общността за научни изследвания и технологична модернизация на изследователската инфраструктура, подпомагане на връзката на висшето и училищното образование с пазара на труда, на образователната интеграция и ученето през целия живот в самостоятелна оперативна програма - "Наука и образование за интелигентен растеж" (ОП НОИР).

За първи път Министерството на образованието и науката ще бъде управляващ орган на оперативна програма и ще оперира със значителна сума - 1 370 000 000 лева. „Поставяме си висока цел - да гарантираме качеството на дейностите, по които ще се използва това финансиране", подчерта министърът и добави, че подготовката на актуализирания текст е била съпроводена с работа по организация и структуриране на управляващ орган - реогранизация и преструктуриране на Главна дирекция „Структурни фондове и международни образователни програми", така че да може да изпълнява функциите на управляващ орган.

Доц. Коларова поясни, че при подготовката на текста на ОП НОИР за приоритетни оси са определени:

1. "Научни изследвания и технологично развитие";

2. "Образование и учене през целия живот";

3. "Образователна среда за активно социално приобщаване".

Също така са взети предвид практики и резултати от успешно осъществени проекти в рамките на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси".

Заместник-министър Николай Денков представи приоритетните оси на ОП НОИР, като подчерта, че подобен ресурс за българското образование и научни изследвания не е предоставян в последните 25 години.

Въпроси и становища по оперативната програма изразиха представители на академичната общност от цялата страна, на синдикатите и на неправителствени организации.