Бивш главен секретар на МВР осъди прокуратурата за 18 бона
Секция: БЪЛГАРИЯ
20 Септември 2014 10:15
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Бивш главен секретар на МВР осъди прокуратурата за 18 бона

София /КРОСС/ Бившият главен секретар на МВР Илия Илиев окончателно осъди прокуратурата. Държавното обвинение ще трябва да плати на Илиев 18 хил. лв. заради нанесени имуществени вреди и 1000 лв. имуществени вреди. Това става ясно от определение на Върховния касационен съд от миналата седмица, с което се потвърждава решението на Софийския апелативен съд, научи "Дневник".
Главният секретар на МВР по времето на министър Румен Петков бешe завел иск за 50 хил. лв. за неимуществени вреди - накърнено име и авторитет в обществото, унижение и неудобство от задържането му под стража. Софийският градски съд (СГС) през лятото на 2013 година му присъда 10 хил. лв. за претърпените неумеществени вреди.
Впоследствие през ноември същата година въззивният съд прие, че честта и достойнството на Илиев са били накърнени, че той е изживял стрес и притеснение за около година. Съдът приема още, че последицата от воденото срещу Илиев разследване, той е бил травмиран, чувствал се е угнетен и депресиран. Влияние върху него е оказал и начинът, по който жилището му е било претърсено.
Повод за делото е арестът на Илиев през 2008 г. Тогава той беше задържан заради съмнения за престъпление по служба, свързано с нерегламентирано използване на специални разузнавателни средства и изнасяне на класифицирана информация.
Илиев прекара три дни в ареста, след това мярката му за неотклонение беше променена в домашен арест. След едногодишно разследване прокуратурата прекрати делото, без да повдига обвинения на Илиев. Тогава на заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС) главният прокурор Борис Велчев съобщи, че се е извинил на Илиев по телефона за случилото се, но заяви, че прокуратурата не се срамува от това, че е прекратила разследването, без да повдигне обвинение.
Няколко месеца преди да бъде задържан, през ноември 2007 г., Илиев подаде оставка. Това се случва на пресконференция, на която не могат да се задават въпроси. Като причина за решението си той посочва - "здравословни проблеми със сериозни последици". Освен това тогава той заявява, че е бил "грозно подведен да подпише документ за оперативна комбинация, която донякъде била в разрез с актовете на МВР".
Никой от МВР не пожела да коментира каква е тази комбинация. Две версии бяха лансирани за напускането на Илиев, като нито една не се оказа достоверна. Според едната заради залавянето на полицай с над 100 кг наркотици се е провалило разкриването на цяла мрежа, а пратката е била "контролирана". Другата - че Илиев ще оглави бъдещата Държавна агенция "Национална сигурност".
Няколко месеца по-късно, на 1 януари 2008 г., Илиев даде специална пресконференция, на която обясни, че документът, който е бил грозно подведен да подпише, е бил разрешение за преминаването през страната на четири тона наркотик, който е трябвало да бъде заловен. Когато това не се е случило в рамките на няколко месеца, Илиев е "трябвало да поеме отговорност" и затова е напуснал МВР.
В края на март 2008 г. Илиев е арестуван часове преди да говори пред вътрешната комисия в парламента по докладите на МВР и на Държавната агенция "Национална сигурност" за производството и разпространението на синтетични наркотици. Тогава той получи обвинение за злоупотреба със служебно положение и превишаване с власт.
От прокуратурата тогава коментираха неофициално, че Илиев е арестуван заради сериозни нарушения при използването на СРС, докато е бил главен секретар на МВР. При проверка на работата на дирекция "Оперативно техническо издирване" към МВР е установено, че липсват папки и дискове, които според свидетели са били изнесени от Илиев. Той не коментира тези становища.
След изтичането на първоначалното 72-часово задържане Софийският военно-окръжен съд уважи искането на прокуратурата за домашен арест.
През 2009 г. Илиев беше кандидат на РЗС за депутат от Плевен, където се изправи срещу бившия вътрешен министър Румен Петков, но не успя да влезе в Народното събрание.