"Сова Харис": 2/3 от българите искат затваряне на изборните секции в Турция
Секция: БЪЛГАРИЯ
20 Септември 2014 14:20
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
"Сова Харис": 2/3 от българите искат затваряне на изборните секции в Турция

София /КРОСС/ Две трети от българите, т. е. 62,5%, одобряват идеята за затваряне на изборните секции в Турция. Това сочи резултатът от експресно телефонно проучване на "Сова Харис" в големите градове на България. Проучването е направено по поръчка на информационна агенция БГНЕС в периода 18-19 септември сред 600 пълнолетни български граждани.
В навечерието на предстоящите предсрочни парламентарни избори темата за гласуването зад граница отново придоби актуалност. Отчита се, че в Турция е най-голям броят на секциите извън страната. В публичното пространство се появиха съмнения относно прозрачността и осъществяването на контрол върху формирането на избирателни секции и коректното провеждане на предсрочния парламентарен вот в Турция.
Според данни от експресното проучване близо две трети от анкетираните одобряват идеята за затваряне на изборните секции в Република Турция. Това мнение е подкрепено от 64% от мъжете и 61% от жените; близо 71% от младите (18-30 години), 65% от 41-50-годишните, 60% от хората на възраст между 31-40, 60% от възрастните (над 61 години), 57% от 51-60-годишните.
Приблизително 27% отхвърлят идеята за затваряне на изборни секции в Турция, а около 11 на сто не могат да споделят мнение по този въпрос.
Обществените нагласи не са еднозначни относно идеята за затваряне на границата между България и Турция между 1 и 6 октомври с цел недопускане на туристически автобуси за празника Курбан Байрам. Съмненията в публичното пространство се пораждат от близостта на датите на провеждането на мюсюлманския празник (4 октомври) с изборния ден в България (5 октомври) и притесненията за злоупотреби. Близо 47% от пълнолетните български граждани, жители на големи градове в страната, одобряват крайната мярка за блокада на границата. На това мнение са: всеки втори с висше образование и 44% от хората със средно образование; 59% от младите (18-30 години), 47% от хората над 61-годишна възраст, 45% от 51-60-годишните, 42% от 31-40-годишните и около 37% от 41-50-годишните.
От своя страна 48% от хората се противопоставят на идеята за блокада на границата с Република Турция между 1-ви и 6-ти октомври. Несъгласие с идеята за крайната мярка на блокада споделят: 51% от мъжете, 44% от жените; 51% от хората със средно образование и 44% от висшистите, 60% от 41-50-годишните, 54% от 31-40-годишните, близо половината от 51-60-годишните, 46% от възрастните (над 61-годишна възраст) и една трета от младите (18-30 години).
Според резултатите от проучването, преобладаващата част от пълнолетните български граждани, жители на големи градове в страната, споделят мнението, че съществува необходимост от въвеждане на образователен ценз за гласуване. Около 77% от хората одобряват идеята - т.е. право на глас да има този, който издържи изпит по писмен и говорим български език с ниво осми клас. Прави впечатление, че близо две трети от хората с основно образование също подкрепят идеята за въвеждане на образователен ценз за гласуване. Най-силна е нагласата за необходимостта от въвеждане на образователен ценз за гласуване сред младите (18-30 години) - 85%.
На противоположното мнение са приблизително една пета от пълнолетните български граждани, жители на големи градове в страната. Логично тук с най-висок дял са хората с основно образование (32%).