София /КРОСС/ Държавните болници са на ръба на оцеляването. Заради забавено плащане по клинични пътеки от Националната здравно-осигурителна каса екипите са затруднени в работата си. Най-потърпевши се оказват пациентите.
Държавната болница в Кюстендил не е изключение от това правило. Тя е с над 100 годишна история. Бюджетът за тази година е в порядъка между 8,5 и 9 млн. лева. Парите са недостатъчни, за да се справят с увеличаващият се всяка година брой на пациентите, голяма част от които постъпват като спешни случаи.
В цифри за болницата в Кюстендил това излиза около половин милион годишно. Най-сериозно се усеща това намаление в реанимационния сектор. Според изп.-директор на болницата доктор Емил Николов решение на проблема с недостига на пари за здраве може да се намери, ако държавата преосмисли сега съществуващите критерии за откриване на частни болници.
"За мен това е непонятно нещо. Много нови болници. Имам чувството, че всеки месец се открива нова болница, а финансирането е еднакво за всички. Направете си сами сметка колко пари се дават за размножаването на толкова много здравни заведения", казва д-р Иванов.
До края на календарната година остават още три месеца. Счетоводно време за болниците и изпитание за хилядите пациенти, съобщи ТВ7.