Тутракан отбеляза празника си с разнообразна програма
Секция: БЪЛГАРИЯ
21 Септември 2014 16:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Тутракан отбеляза празника си с разнообразна програма

Тутракан /КРОСС/ С разнообразна програма в Тутракан бе отбелязан празникът на града - 21 септември, свързан с връщането на Южна Добруджа към майката родина България през 1940 г. В проведеното тържествено заседание на Общински съвет Тутракан участваха: Стоян Бонев, областен управител на област Силистра; Младен Минчев - заместник областен управител; кметове, зам. кметове и общински съветници от общини от област Силистра - Силистра, Главиница, Алфатар и др., както и от други населени места, вкл. от Каварна; актьорът Христо Мутафчиев - председател на САБ, режисьорът Андрей Слабаков; почетните граждани на Тутракан - Петър Бойчев, Вергил Русев, д-р Анатолий Кънев и др.

В поздравителния си адрес до гражданите на Тутракан областният управител Стоян Бонев заявява: „Празникът на Тутракан на 21 септември ни прави съпричастни към историята на древния и прочут град. Всяка година на този ден тутраканци показват, че един малък град има своите големи достойнства - в поминъка, в културата и в традициите си. Желая най-специалният ден на Тутракан да бъде изпълнен с радостни изживявания и с послания, които ние, неговите гости, да запомним завинаги." Своя поздрав към домакините отправиха и гостите от комуна Кирноч, окръг Кълъраш, Република Румъния, с които община Тутракан предстои да се побратими, за да се реализират общи проекти по европейски програми.
Основното слово на тържеството пред местния законодателен орган и неговите гости, вкл. кандидати за народни представители от различни политически сили, изнесе д-р Димитър Стефанов, кмет на община Тутракан. Чрез него той призова своите съграждани да не губят себе си и винаги да си спомняме кои сме, защото градът е част от нас и днес не е време за равносметка - тя трябва да се прави по-често, а не само веднъж в годината. На финала му той препоръча: „Обичайте града си всеки ден!" Певческа група с ръководител Доротея Бальовска поздрави домакините и гостите.

По време на заседанието на Общински съвет Тутракан бе извършено и награждаването на най-новия почетен граждани на град и община Тутракан - академик Георги Марков, дългогодишен директор на Института по история при БАН, на когото тутраканци дължат научни изследвания и популяризиране на работата на историческия музей в града им. С привързаността си към добруджанския град той заслужи плакета за званието си и поздравленията на всички участници в тържеството.
Академик Марков благодари с думите: „Аз съм почетен граждани още на Балчик и да припомня, че Ньойският договор през 1919 г. разделя България по линията Балчик - Тутракан и Крайовската спогодба през 1940 г. е единственият плод на българската мирна ревизия на границите ни, доказателство за политиците ни, че разумният подход е по-ценен от крайната позиция".
Видният историк е начело на Инициативен комитет за изграждане на мемориален комплекс „Тутраканска епопея" като част от военната гробница край село Шуменци, една от трите най-големи у нас, заедно с тези в Добрич и Сливница. В проекта за комплекса е предвиден и Музей на войните за национално обединение. Тутраканската епопея на Добруджанския фронт през 1916 г. е единствената успешна битка на Българската армия, проведена на територията на съвременна България.

В програмата на празника на град Тутракан бе включен и ритуалът по откриване на обновения Дунавски парк, резултат от европейски проект. Той бе предшестван от водосвет, извършен от отец Илия Тонков. В една от залите на Историческия музей бе открита и изложбата „Трансмариска отвъд залеза и изгрева", дело на художника Иван Иванов - Йоани от град Русе. Амфитеатралната сцена в парка бе средище на три големи празнични прояви: детското шоу „Като звездите", концертът на Теодосий Спасов - почетен гражданин на Тутракан, и прожекцията на филма „Стъпки в пясъка", чиито автори гостуваха на тутраканци.
През м. септември Тутракан бе четвъртият добруджански град, провел своя празник - след Алфатар и Главиница, които честваха съответно 40 и 30 години на градовете си, както и град Силистра, провел по традиция своя празник на Кръстовден.