Москва и Техеран: сделки за милиарди
Секция: Анализи
22 Септември 2014 08:18
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Москва и Техеран: сделки за милиарди

Сътрудничеството излиза извън петролните традиции

/КРОСС/ Миналата сед­мица в Техе­ран се състоя засе­да­ние на Руско-​иранската меж­ду­пра­ви­тел­ствена коми­сия за сътруд­ни­че­ство. В резул­тат на разго­во­рите бяха постиг­нати дого­во­ре­но­сти в раз­лични сфери на ико­номи­ката - от достав­ките на зърно до стро­и­тел­ството на жп пътища и елек­тро­станции, с общ обем на инве­стици­ите 8,4 млд. евро. При изпъл­не­ние на дого­во­рите Москва и Техе­ран смя­тат да се при­държат към разплащане във валу­тите на двете страни.

Рус­ката компа­ния „Тех­нопромекспорт" и иран­с­ката „Тава­нир" напри­мер, подпи­саха спо­ра­зуме­ние за наме­ре­ни­ята за сътруд­ни­че­ство в елек­тро­е­нерги­ята. Двете страни обсъдиха и възмож­но­стите за сделка „Пет­рол срещу елек­тро­станции". „Става дума за изграж­да­нето на 10 големи енерго­блока с обща мощ­ност около 3000 МВт, на линии дале­копро­води и под­станции", заяви мини­стърът на енерге­ти­ката Алек­сандър Новак.

„Тех­нопромекспорт", „Интер РАО" и ней­ната дъщерна компа­ния „Интер РАО експорт" смя­тат да участват в няколко елек­тро­е­нергийни про­екта в Иран, свър­зани със стро­и­тел­ството и модер­ни­за­ци­ята на елек­тро­станция и достав­ката на обо­рудване. „Остава в най-​близко бъдеще да уточ­ним изход­ните данни и тогава компа­ни­ите ще пред­ста­вят сво­ите тех­ни­че­ски и търгов­ски пред­ложе­ния. До сед­мици те ще бъдат готови да сед­нат на послед­ния кръг прего­вори за обсъж­дане на търгов­ската страна от спо­ра­зуме­ни­ята", поясни Новак. Елект­роцен­тра­лите са само един от парамет­рите на състо­я­лите се разго­вори. Сред оста­на­лите теми бяха също орга­ни­за­ция на мета­лургич­ното про­из­вод­ство, сгло­бя­ване на автомо­били и сел­ско­стопан­ска тех­ника, уве­ли­ча­ване на пред­лага­нето на торове и покупка на пло­дове и зелен­чуци, съобщи ИТАР-​ТАСС.

Обе­ди­не­ната зър­нена компа­ния (ОЗК) на Русия е готова да осигу­рява на Иран доставки от 2 - 3 млн. т жито годишно, като се има пред­вид, че иран­ският зър­нен пазар поема близо 6 млн. т., заяви пър­вият зам.-шеф на компа­ни­ята Андрей Гормах. Спо­ред него в тази сфера осо­бен инте­рес за Техе­ран пред­став­лява сътруд­ни­че­ството с Волго­град­ска област, Крас­но­дар­ския и Став­ропол­ския край.

В днев­ния ред на прего­во­рите в Техе­ран вклю­ч­ваше и въпроса за възмож­ното про­из­вод­ство на само­лети „Ту" в Иран. Москва е напра­вила кон­кретни пред­ложе­ния за изграж­да­нето в Иран на про­из­вод­ствени мощ­но­сти в този сектор.

Осо­бен инте­рес пре­диз­ви­каха съобще­ни­ята на някои медии за воде­ните в Техе­ран прего­вори по сдел­ката „пет­рол срещу ток, стоки и услуги", съобщи ИТАР-​ТАСС. Спо­ред тези източ­ници пър­вият етап на прего­во­рите бил в процес на обсъж­дане и можел да достигне 5 млрд. долара. Алек­сандър Новак обаче отрече подго­тов­ката на такава сделка в момента да е в ход. „Не става дума за доставки на иран­ски пет­рол в Русия. Има пред­ложе­ние за уча­сти­ето на руски посред­ници в реа­ли­за­ци­ята на иран­ски нефт", заяви той. Спо­ред експерти това би бил най-​изгодния за двете страни меха­низъм при вза­им­ните разплащания.

Спо­ред източ­ници на Рой­терс пред­ва­ри­тел­ните параметри на евен­ту­ал­ната сделка „пет­рол срещу ток, стоки и услуги" пре­дви­ждали обо­рот от 1,5 млрд. долара месечно. Иран бил готов да доставя до 500 000 барела пет­рол на ден в замяна на руски стоки и обо­рудване. Москва от своя страна ще препро­дава иран­ския пет­рол в трети страни - напри­мер в Китай. Агенци­ята при­помня, че още през юни компа­ни­ята „Тех­нопромекспорт" е прего­ва­ряла с Иран за изграж­да­нето на седем термални и вод­но­е­лек­три­че­ски цен­трали с общ капаци­тет от 5 650 МВт за 12,2 млрд. долара.

Русия и Иран може да уве­ли­чат търгов­ския си сто­ко­обмен десет пъти и да достигне 15 млрд. долара годишно, заяви иран­ският мини­стър на пет­рола Бижан Нам­дар Зангане. „Трябва да изтър­сим натрупа­лата се вековна прах и да сътруд­ни­чим в нови сфери като мета­лурги­ята, транспорта, кому­ни­каци­ите и др.", пред­ложи Алек­сандър Новак. Иран е готов да предо­стави на рус­ката страна тех­но­логии и обо­рудване в изграж­да­нето на водни съоръже­ния и на цимен­тови заводи. Техе­ран смята, че двете страни биха могли да участват заедно с раз­лични общи про­екти в трети държави. Иран насто­ява за облек­ча­ване на дву­стран­ния визов режим и формал­но­стите на мит­ницата в Астрахан.

в. Русия днес