Кадиев иска преференциални ставки на ДДС за лекарства и учебници
Секция: ИКОНОМИКА
23 Септември 2014 11:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Кадиев иска преференциални ставки на ДДС за лекарства и учебници

/КРОСС/Срещу увеличението на данъци и осигуровки и за преференциални ставки на ДДС за лекарства и учебници се обяви Георги Кадиев. 

Във Фейсбук профила си кандидатът за депутат от "БСП - лява България" посочва пет мерки в икономиката, които би искал да постави на обсъждане:

1. Неувеличение на данъци и осигуровки. Считам искането на сегашния служебен министър на социалните грижи за увеличение на осигуровки за пряка покана към повече сив сектор. През 2005-2006 като зам.министър на финансите участвах в намалението на осигуровките с 9 пункта, което е една от големите заслуги на онова правителство, наред с намалението на корпоративния данък от 15 % на 10 %. Да, събираемостта на осигуровките е слаба и над 55 % от пенсиите вече се плащат не от осигуровки, а от данъци. Но това е проблем на организация в НАП, която е отговорната институция за събиране на осигуровките. Считам и предложението на ГЕРБ за даване възможност на общините да сложат допълнителен "общински" подоходен данък за изцяло грешно. Ще увиличи данъчната тежест на обикновените служители, ще направи няколко общини по-богати, ще засили регионалното неравенство, и йезуитски ще си измие ръцете с кметовете и общинските съвети.

2. Преференциални ставки на ДДС за лекарства и учебници. България е може би единствената страна в ЕС без преференциални ставки и е илюзия, че това е голямо постижение на правителството. Напротив, всяка държава прави политика чрез ставките на ДДС. Някъде храните са намалени, някъде строителството, някъде книгите, а някъде погребалните услуги. Да, ще има загуба за бюджета, но не голяма и може да се компенсира. Това, което мори възрастните хора са лекарствата, не толкова цената на хляба и млякото, затова съм склонен към тях да се насочим.

3. Вдигане на размера на основния платен годишен отпуск на всички граждани от 20 на 25 дни, чрез промяна в чл. 155, ал.4 на Кодекса за труда

4. Законово задължение за фирмите за плащане на издадена фактура на 30 ден от издаването и забраняване на отсрочено плащане с повече от 90 дни.

5. Въвеждане на автоматичен фалит при невнасяне на осигуровки над 3 месеца.
Благодаря на всички, които ми изпращат идеите си. И ще се радвам, ако коментарите са в рамките на нормалния добър тон.