Чуждите инвестиции се насочват в промишлеността и енергетиката
Секция: ИКОНОМИКА
23 Септември 2014 13:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Чуждите инвестиции се насочват в промишлеността и енергетиката

/КРОСС/През второто тримесечие на 2014-а г. в реално изражение износът на български стоки и услуги вече е над пика си от преди 6 г. Износът на суровини обаче достига 40% от общия износ на стоки и през 2014-а този дял почти не се е променил в сравнение с началото на 21 век.

В последно време се наблюдава свиване на чуждите инвестиции в България. От 22,7% от БВП за периода 2005-2008 г. те намаляват до 3,3% или 1, 2 млрд. евро за 2010-2013 г. Това каза на конференцията на списание "Форбс" в Букурещ Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк. "Това обаче може да има и положителен аспект. Сега има значение не толкова количеството, колкото възможностите за ноу-хау, модерни технологии и модерни управленски практики", добави Хампарцумян.

В последните години от 2010 г. насам чуждите вложения са разпределени по-равномерно - почти по равно (33-34% са за промишлеността и енергетиката). Строителният сектор отчита спад от 4% за периода.

Реалните доходи от лихви отново отбелязват ръст в сравнение с 2008 г. За 2013-2014 г. те са около 2,5% и продължават да нарастват. Средните равнища на лихвите по ипотечните кредити със срок над 5 г. в България са 7,8% за кредитите в лева, а потребителските - 10, 5%, сочи анализът на Уникредит. Средните лихви по депозитите са 3,3 и 3, 4% съответно в евро и лева. Лихвите по корпоративните левови кредити са 7,8% годишно, а в евро- 7,1%.

"Възстановяване на икономиката се очаква да стане главно чрез солидно нарастване на износа като се набляга на стоки, които имат висока добавена стойност, а не на суровини и материали. Това освен всичко друго не създава и работни места. Икономическата среда в България в момента е сложна и не предлага достатъчно капитал на бизнеса", призна Хампарцумян. Банките трябва да управляват риска по-добре от всякога. Чуждите кредитни институции обаче, които контролират силните местни банки, имат сериозни намерения, те са тук, за да останат, категоричен е шефът на Булбанк, цитиран от "Стандарт".