Над половината зоопаркове у нас работят незаконно
Секция: БЪЛГАРИЯ
23 Септември 2014 14:10
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Над половината зоопаркове у нас работят незаконно

/КРОСС/ Над половината зоопаркове у нас работят незаконно. Нямат лиценз и не отговарят на условията за отглеждане на животните. Тесни клетки, много бетон и желязо, далеч от естествената среда. Такова е положението в голяма част от зоологическите градини. Защо обаче те продължават да работят необезпокоявано и не се налагат санкции? Отговорните институции казват, че срещат голям отпор от страна на общините и същевременно никакво желание за промяна.

От общо 20 зоологически градини, само седем са лицензирани, три са в процес на получаване на лиценз и трябва да променят само част от условията, при които отглеждат своите животни. Всички останали зоопаркове работят незаконно, с изтекли документи. А два от тях - тези в Русе и Шумен, никога не са имали лиценз, каза Руслан Сербезов от Министерството на околната среда и водите, цитиран от Дарик.

"Има голям отпор от страна на кметовете да затварят зоологическите градини, след като не отговарят на съответните норми. Желаят те да остават. Отпорът е много силен, но работим в тази посока. Вече има затворени зоологически градини и ако не се вземат съответните мерки, в бъдеще това е пътят", каза Сербезов.

От Министерството на околната среда казаха, че единственият механизъм, с който разполагат, е затваряне на зоологическите градини или на определени части от тях. Това обаче не се случва, а контролът, който осъществяват, е фиктивен. Единични са случаите, в които се налагат и парични санкции. А какво става в зоопарковете, докато институциите изчакват общините да се "поправят"?

Явор Гечев от фондация "Четири лапи" е категоричен, че в тях има "измъчени животни". "Много често и животни, които не са сред живите. Имаше такъв случай в хасковския зоопарк, където една от мечките почина през зимата и тъй като те нямаха хладилна камера, я държаха в продължение на две седмици в клетката и обясняваха на хората, че спи зимен сън. Други неща, за които ние получаваме информация, са, че голяма част от смъртността в зоопарковете не се отчита особено на не толкова ценните видове, особено на тези, които стават за ядене", каза Гечев и даде пример, че навремето в разградския в рамките на месец са изчезнали голяма част от тревопасните животни, които са живеели там.

От министерството заявиха, че до края на 2015 година проблемите със зоопарковете у нас трябва да бъдат окончателно решени, в противен случай цялата ситуация ще стане още по-сериозна. Как обаче ще стане това при положение, че животните няма къде да отидат все още не е ясно.