Иво Прокопиев: КТБ може да я спаси някой самарянин, ако извади 6 млрд. лева
Секция: ИКОНОМИКА
25 Септември 2014 08:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Иво Прокопиев: КТБ може да я спаси някой самарянин, ако извади 6 млрд. лева

/КРОСС/Около казуса „КТБ" има коктейл от истини, полуистини и откровени лъжи.

Естествено, добре би било банката да бъде спасена, ако някой самарянин дойде и даде 6 милиарда. Толкова са необходими. Дори според БНБ сумата е 6,5 млрд.  Това каза в студиото на Нова телевизия бизнесменът Иво Прокопиев. Според него хипотезата, че КТБ ще се възстанови е пълна фантастика.

Бизнесменът коментира казуса в отговор на писмото на мажоритарния собственик на Корпоративна търговска банка Цветан Василев. В него намиращият се в процедура по екстрадиция от Сърбия в България банкер опровергава „три мита" за себе си и КТБ: първият мит е, че е „откраднал парите и е избягал", вторият, е че се крие, а третият - че КТБ е пирамида.

Тази басня (че банката е пирамида) упорито се разпространява от „центъра" за управление на държавата, подкрепян активно от бизнесмена Иво Прокопиев. Самият факт, че тези кръгове се обединиха около толкова абсурдно твърдение, говори за нисък интелектуален потенциал. Странно е, но основните им доводи се градят на нескопосаните тези на едно недостойно създание, чиито услуги те си осигуриха по един или друг начин, пише Василев в обръщението си на официалния си сайт. Странно и страшно е, че и управителят на БНБ Иван Искров се включи в този фалшив хор, ползвайки същите доводи. При цялото ми неуважение към този човек заради неговото безгръбначие, той е добър специалист. Където не достигат разумните доводи, ги заменят с викове, казва великият Леонардо да Винчи", пише още Василев.

„През последните няколко седмици се разиграва координирана офанзива да се убеди обществото, че това е голяма работеща банка и тя трябва да бъде спасена с държавни пари. „Капитал" публикува списъка с длъжниците, в него може да се види колко е здрава банката", заяви от своя страна Иво Прокопиев.

Другият голям въпрос, освен този дали банката ще бъде спасена, е въпросът кой контролира процеса по нейната несъстоятелност, посочи още той.

Според Иво Прокопиев, ако трябва бюджетът и данъкоплатците да дават тези 6 милиарда, трябва да се види какъв е бизнесът и какво е качеството на активите на тази банка. А то, по думите му, е трагично.

В голямата си степен то е било трагично и когато кредитите са отпускани. Те са отпускани на пирамидален принцип, заяви Прокопиев. По думите му „банката е пирамида както по отношение на влоговете си, защото е оферирала гигантски лихвени проценти, двойно по-високи от предлаганите на пазара". Освен това Прокопиев заяви, че кредитите също са пирамидални, защото една част от първоначалния кредит е заделена за обслужване на лихви и тя стои като депозит в банката.

Според Прокопиев КТБ не е издавала много кредитни карти, но сред малкото е тази на Ахмед Доган, посочи той.

Той обясни, че голяма част от фирмите, които имат кредити към банката, са фирми, чиито активи са по-малки от пасивите, нямат никаква дейност, нямат служители.

 „БНБ, бидейки поставена в политическа зависимост, допусна това нещо да се случи. Така в момента не смее да вземе решение, защото в момента е в политическа несигурност", допълни бизнесменът.