Разпит на Плевнелиев, Борисов и Цветанов поиска защитата на Златанов. Съдът отказа
Секция: БЪЛГАРИЯ
25 Септември 2014 10:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Разпит на Плевнелиев, Борисов и Цветанов поиска защитата на Златанов. Съдът отказа

/КРОСС/Защитата на Филип Зклатанов поиска да бъдат разпитани Бойко Борисов, Цветан Цветанов, Росен Плевнелиев, Цецка Цачева и Искра Фидосова.

Защитата на Филип Златанов обжалва осъдителната присъда, която той получи на първа инстанция, с мотива, че присъдата на Градския съд е постановена неправилно, поради непълни доказателства, именно заради липсата на тези разпити. Според юристите има само внушения, но не и мотиви за извършване на престъплението, в което шефа на Комисията за установяване и предотвратяване на конфликт на интерес е обвинен.

Защитата настоя, че името на президента фигурира в обвинителния акт и той е пряко замесен в двата случая, за които Златанов е осъден. Прокуратурата обаче се противопостави категорично.

В крайна сметка апелативните съдии решиха, че няма да уважат искането за разпити. Според магистратите никъде в обвинението не е посочено, че И.Ф., Б. Б., Ц. Ц. са лицата Фидосова, Цветанов и Борисов, за да бъдат призовани именно те. Това няма как да стане без самите те да се уличат в престъпление, прецениха съдиите.

Стана ясно, че двете тефтерчета на Златанов - черно и червено, не са приложени като доказателства по делото и дори не им е правена експертиза. Именно заради това съдът постанови да се изискат оригиналите на тефтерчетата от Софийска градска прокуратура и да им се направи експертиза дали бележките в тях са правени от едно и също лице и дали то е подсъдимият.

Освен това съдът настоява за писмена справка от Президентството обсъждана ли е Димана Ранкова от Плевнелиев за председател на Управителния съвет на БНБ в периода 21.09.2012-01.04. 2013 г. и ако е имало такива обсъждания, знаело ли се е, че срещу нея в КПУКИ е имало сигнал срещу нея без излязло решение. Делото е отложено за 16 октомври.

Не е имало натиск категорично, обяви пред медиите Златанов на излизане от съдебната зала. Той настоя, че в медиите има внушения за това кои са Б.Б., Ц. Ц. и И.Ф. Защитникът му адвокат Красимир Манов също зае позицията, че единственото смислено по това дело е подобни разпити на видни политици да има. Юристът настоя, че целта на искането за разпит е да се разсеят внушенията, че делото срещу Златанов е за тефтерчетата. Обвинението и съдът не се обосновават с тези тефтери, в това дело те само са споменати, за да се направи внушение, че има нарушения в дейността на Златанов, категоричен бе юристът.

Манов обяви, че делото е за абсурдни неща, "за които, ако трябва да се лежи в затвора, няма човек от администрацията в държавата, който да не би следвало да е в затвора". Според него става въпрос за чисто административни нарушения, а не по същността за решаване на преписки под натиск. Защитата настоя, че не знае Борисов, Цветанов и Фидосова да са имената, които стоят зад инициалите в скандалното тефтерче. Единственият начин съмненията да се разсеят е те да бъдат разпитани, за да няма спекулации, смята Манов.

Припомняме, че Филип Златанов е осъден на първа инстанция на 3 години и половина затвор по обвинение, че е действал в облага на президента Плевнелиев, тъй като е укрил сигнал срещу него и е действал в ущърб на съветничката му Димана Ранкова, тъй като комисията е взела решение по сигнал срещу нея, а не е съобщила в законовоустановения срок за него.

Филип Златанов получи прозвището "тефтерчето", именно заради откритите негови записки, в които освен инициали, които биха могли да се свържат с имената на политци, фигурираха и указания "да се удари", "да се забави", "да се забърза", "да се прекрати".