Съветът за сигурност на ООН прие резолюция по въпроса за чуждестранните терористични бойци
Секция: ПОЛИТИКА
25 Септември 2014 10:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Съветът за сигурност на ООН прие резолюция по въпроса за чуждестранните терористични бойци

/КРОСС/ „Терористичната атака през 2012 г. на летището в Сарафово е поредното доказателство за мащабите на явлението, свързано с набирането на чуждестранни бойци за извършването на терористични актове", заяви президентът Росен Плевнелиев пред Съвета за сигурност на ООН, съобщава пресцентърът на държавния глава. 

Международният тероризъм не признава граници и нито една страна не е застрахована срещу терористично нападение. Чуждестранните терористични бойци представляват сериозна заплаха не само за страните, чиито граждани са, но и за регионалната и глобална сигурност. Необходимо е обединяване на усилията на международната общност за решителни действия в борбата с феномена „чуждестранни терористични бойци", е подчертал президентът.

„Различните религиозни общности в България живеят в мир и разбирателство. Тяхната позиция по отношение на хората, присъединяващи се към терористични организации, беше категорична и единна. Доказателство за това е декларацията, приета от Главното мюфтийство в България и подкрепена от Националния съвет на религиозните общности", е посочил Плевнелиев.

На 24 септември президентът Росен Плевнелиев участва в заседание на Съвета за сигурност на ООН на най-високо равнище, председателствано от президента на САЩ Барак Обама. На заседанието единодушно беше приета резолюция, осъждаща масовото нарушаване на човешките права от терористични организации в Ирак и Сирия като „Ислямска държава". Резолюцията предвижда приемането на законодателни мерки от държавите от ООН срещу присъединяването на техни граждани към терористични организации. Съавтори на резолюцията са 104 страни, сред които и България. Поради особения характер на заседанието, в него участваха и държави, нечленуващи в Съвета за сигурност. Участието на президента в заседанието на Съвета за сигурност е израз на подкрепата на България, като част от широката международна коалиция срещу тероризма. Страната ни оказва пълна политическа подкрепа и съдействие според възможностите си, отбелязва пресцентърът на президента.