Васил Щонов обвини ръководствата на топлофикационните дружества в недалновидно управление
Секция: ИКОНОМИКА
25 Септември 2014 12:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Васил Щонов обвини ръководствата на топлофикационните дружества в недалновидно управление

/КРОСС/Министърът на икономиката и енергетиката Васил Щонов обвини ръководствата на топлофикационните дружества в недалновидно управление, на което се дължат и протестите в някои от ТЕЦ-овете заради неизплатените заплати.

По повод протестите в енергетиката служебният министър заяви: Тъй като НЕК може да плаща само частично на своите контрагенти, фирмите, които са контрагенти, които работят с НЕК, е задължение да си оптимизират начина, по който ще правят плащанията. Тяхното първо задължение трябва да бъде да платят на работниците, след това - да платят на доставчиците, след това да платят на банките и най-накрая да платят пари на себе си. Това, което се получава в момента, е, че не поради добро управление на тези фирми, говорим за контрагентите на НЕК и за тези топлофикации, за които споменах, те първо плащат на себе си един вид, после плащат на банките, после плащат на доставчиците за газ и когато им свършат парите, изкарват служителите си на протест. Никой добросъвестен инвеститор и собственик на фирма не би си управлявал фирмата по този начин.

Министърът се изказа по време на дискусия, посветена на проблемите в сектора.

Според него, проблемите на НЕК се дължат на проблемите в сектора като цяло. Затова НЕК се разплаща 53 % със своите контрагенти и това няма да се промени веднага. Постепенно ще се търсят повече пари за сектора, посочи той и добави: Откъде може да дойдат тези пари? Едното, увеличение на тока, което ще бъде частично. Това предложение, което се очаква да бъде прието от първи октомври, означава, че около 1/5 от дупката, която е в НЕК, ще покрие това увеличение на тока. Другите 80 процента постепенно във времето ще идват от предоговаряне на дългосрочните договори, дискусии с ВЕИ-та относно техните разходи, както знаете техните разходи са страшно високи. Това ще прави частта "производство", частта "дистрибуция", където електроразпределителните дружества, там също има проблеми, защото те не получават достатъчно пари и не могат да инвестират в мрежата си. От друга страна, те в миналото са вземали инвестиционни решения, които не винаги са били най-оптималните. Там е важно да има предвидима политика, за да може те да си направят дългосрочен план, да инвестират.