/КРОСС/ Настоявам министър-председателят Георги Близнашки да освободи незабавно председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Светла Тодорова, заяви в Стара Загора министърът на икономиката и енергетиката в правителството „Орешарски" Драгомир Стойнев.
Първият му мотив е, че Тодорова работи срещу националния интерес, а вторият - че решенията, вземани под нейно давление от държавния регулатор, водят до необосновано увеличение на цената на електроенергията.
„Увеличението на цената на тока се прави основно за да се компенсират интересите на ЕРП и ВЕИ-сектора", категоричен е Стойнев.
По думите му реално увеличението на цената може да бъде до 3% и това е постижимо.
От ДКЕВР обаче искат 10% увеличение, което в цифри означава, че 200 млн. лв. годишно, на колкото са равни останалите 7%, ще бъдат взети от всички български домакинства и ще отидат директно в джоба на ЕРП и ВЕИ.
Според доскорошния енергиен министър на 4 септември т.г. в Министерство на финансите е постъпило писмо от адвокатската кантора White&Case, която защитава държавата в международното арбитражно дело, заведено от електроразпределителното дружество ЕVN с иск за обезщетение от 1,2 млрд. лева. В него много категорично се казва, че всички изявления, дадени в пресата, почти със сигурност ще бъдат използвани в арбитражното дело и доколкото те подкрепят претенциите на ЕVN, ще бъдат използвани срещу България. По това писмо не са предприети никакви действия до 18 септември. Чак две седмици по-късно финансовият министър Румен Порожанов го изпраща до премиера, заместниците му и до председателя на ДКЕВР Светла Тодорова. В писмото се казва, че „начинът, по който са формулирани оплакванията на ЕVN, налага българското правителство и ДКЕВР да бъдат много внимателни в своите действия и изказвания, тъй като има опасност, те да бъдат използувани от ЕVN по висящото дело и да бъдат изтълкувани от арбитражния трибунал като признание на България за твърденията на ЕVN".
Междувременно на 17 септември Светла Тодорова заявява официално от името на ДКЕВР, че действията, които са предприети спрямо електроразпределителните дружества у нас не са съвсем законни. „Това при всички случаи ще се използува от ЕVN в делото", категоричен бе Стойнев. Той припомни, че то е заведено през април 2013 г. в Ню Йорк. Претенциите на ЕVN са за обезщетение от 1,2 млрд. лв. за неизпълнение на условия по приватизационния договор. „Впечатляващо е, че ЕVN прилага като доказателства по делото протоколи и стенограми от срещи през 2004 г. между ЕVN, тогава още кандидат за приватизация, и ДКЕВР. Записано е, че в срещите е участвала сегашната председателка Светла Тодорова, тогава само член на Комисията. На тази среща са обещани първоначална 16% норма на възвращаемост (нещо нечувано), а след това 12% до края на договора и технологични разходи над 17%", разкри Стойнев. „Излиза, че сега Тодорова е назначена отново от лобито на ЕVN във висшите етажи на властта, за да изпълни дадените тогава обещания", допълни той.
„Ако България загуби делото срещу ЕVN, е сигурно, че ЧЕЗ и Енерго про ще предявят същите претенции и тогава България ще загуби 3 млрд. лева", предупреди доскорошният енергиен министър.
„Премиерът да каже кой му даде сивито на Светла Тодорова - ЕVN или президентът Плевнелиев?", настоя Драгомир Стойнев. По думите му председателят на ДКЕВР работи за ЕVN.
Той изрази и притесненията си от информацията, че Светла Тодорова оказва натиск върху членове на Комисията да оттеглят жалбите за неправомерна държавна помощ за двете американски централи ТЕЦ „AES Гълъбово" и ТЕЦ „КонтурГлобал Марица-изток 3", както и за прекомерна държавна помощ за ВЕИ, които бяха заведени от ДКЕВР в Европейската комисия в началото на тази година.
„Това на практика означава, че се слага кръст на преговорите с двете централи за предоговоряне на дългосрочните им договори, които реално започнаха по време на моя мандат като министър на икономиката", информира Стойнев. Тодорова официално заяви, че не одобрява отношението към американските централи у нас, които по думите й са с „железни" от правна гледна точка договори и американските инвеститори нямат никакъв интерес да преговарят. Според Драгомир Стойнев обаче по негово време те са били готови да старитарт разговори. За да седнат на масата на двете централи са били преведени дължими им от НЕК суми - общо 100 млн. евро (по 50 млн. на всяка централа). Условието е било изпълнено и преговорите отпушени. Сега те са стопирани и то по инициатива на председателя на ДКЕВР. Тодорова е оказвала натиск и за преразглеждане на политиката към ВЕИ.