Рускиня за първи път стъпи на МКС
Секция: Русия
26 Септември 2014 10:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Рускиня за първи път стъпи на МКС

/КРОСС/ Космическият кораб "Союз TMA-14M" се скачи успешно с Международната космическа станция (МКС) в светлинен режим. Пилотираният космически кораб излетя с ракета от космодрума "Байконур" 23.25 ч. българско време.

На борда на "Союз TMA-14M" е международният екипаж за следващата дълготрайна експедиция на МКС-41/42: космонавтите от Роскосмос Елена Серова и Александър Самокутяев, както и астронавтът на НАСА Бари Уилмър.

Серова е първата жена космонавт от Русия от 17 години насам и първата рускиня, която стъпва на борда на МКС. Преди старта, Елена обещала редовно да се обажда на дъщеря си и съпруга си - космонавта Марк Серов.

„Дъщеря ми е на 17. Преди полета с нея обсъдихме какво ще правим, ако много ни домъчнее една за друга. Всъщност с това няма да имаме никакви проблеми, защото МКС е оборудвана с всички съвременни видове комуникации. Ще се чуваме и ще си пишем имейли", сподели Серова. Тя няма да си променя прическата и ще покаже в ефир, как може в космоса за 5 минути да се измие косата.

„Прическата малко ще се промени, но дължината на косата ще си остане същата. Когато преминавах подготовката в САЩ, ми подсказаха как може само за 5 минути да се измие косата. С това няма да има никакъв проблем на борда", отговори рускинята на въпроса на журналист, дали планира преди полета да се подстриже късо.

Елена Серова е четвъртата жена космонавт в Русия, която е летяла в космоса. Първата е генерал-майор Валентина Терешкова (1963), втората е Светлана Савицкая, която има два полета през 1982 и 1984 гг. Третата жена космонавт от Русия е Елена Кондакова, която също има два полета през 1994 и през 1997 гг.

Преди пуска, свещеник осветени и поръси със светена вода ракетата носител и космическият кораб.

Екипажът ще остане в орбита 170 дни. Планирани са петдесет научни експеримента и излизане в открития космос. С пристигането на "Союз" екипажът на МКС се увеличи до шест души. Сега там работят Максим Сураев, Грегъри Уайсмен (САЩ) и Александър Герст (Германия).