Между 3 и 5 години ще са необходими са покриването на финансовата дупка в НЕК
Секция: ИКОНОМИКА
26 Септември 2014 15:25
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Между 3 и 5 години ще са необходими са покриването на финансовата дупка в НЕК

/КРОСС/Между 3 и 5 години ще са необходими са покриването на финансовата дупка в НЕК. Това каза по време на извънреден брифинг служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов.

До края на 30-и юни тази година натрупаният дефицит в НЕК е 2,9 млрд. лева. 1,5 млрд. от тях са за проектите Цанков камък и Белене, а останалите са натрупани в последните 2 години в резултат на дисбалансите в сектора.

За първите 6 месеца на тази година се е натрупал нов дефицит от 360 млн. лв. За следващите 12 месеца, от юни месец тази година до юни месец следващата година, се очаква този дефицит да бъде нови 900 млн. лв. Това се получава, защото има регулиран пазар, на който НЕК участва. На него НЕК купува цена от източниците, които произвеждат електроенергия за регулирания пазар. Средната цена на този микс е 166 лева. Цената, на която НЕК продава до края на септември е 114 лева. Разликата от тези две цени по обема на пазара, който се предвижда да бъде 17,3 терават часа, дава тези 900 млн.лв. Това са факти, посочи Щонов. 

Министърт предупреди, че ако дефицитът от 900 млн. лв. в НЕК не се изчисти, след още една година ще има нов дефицит в размер на 1 млрд. лв. На този фон повишението на цената на тока е минимална стъпка към стабилизирането на сектора.

Друга предприета от служебния кабинет мярка за стабилизиране на сектор „Енергетика" е по отношение на заводските централи, обясни Щонов.

В някои от тези централи става така, че те си продават електроенергията, а за собствени нужди купуват електроенергия на свободния пазар. Ако си произвеждаш електроенергия трябва със собствената електроенергия да си покриеш собствените нужди и само излишъкът, който остане, да се продава на преференциални цени, коментира икономическият министър.