/КРОСС/ Безопасно, но по-скъпо. Ще пием вече лимонада, боядисана с шафран. Водещите производители на безалкохолни у нас започват да заменят изкуствените оцветители с естествени.
Учените от БАН наскоро откриха, че 6 оцветители и консерванти крият рискове, тъй като увреждат ДНК-то. Някои от тях се влагат в газираните напитки. Затова родните производители започнаха да влагат естествени оцветители, а не синтетични. Натуралните подобрители обаче струват в пъти по-скъпо от изкуствените и това неминуемо ще се отрази и върху крайната цена на газираните напитки. Прогнозата на производителите цената на газираното ще скочи с около 20 до 30%.
Досега лимоненожълтият цвят на лимонадата се постигаше с веществото тартразин, който се крие под наименованието Е 102. Той обаче не е безвреден.
„Има доказателства, научни доказателства, че част от тези синтетични оцветители най-вече могат да доведат до най-различни видове алергии за човешкия организъм и особено за децата и подрастващите. Също така могат да доведат и до други отклонения", обяснява д-р Мария Бочукова от Агенцията по безопасност на храните в Пловдив.
Затова производителите на лимонада ще използват занапред естесвеният жълт оцветител - шафран, който се получава от цветовете на минзухар.
„Една добавка може да бъде опасна, когато е в големи количества", категоричен е Иван Пенков, технолог на газирани напитки.
Производителите, които напълно ще заменят синтетичните оцветители с естествени багрила ще повишат цените на газираните напитки с до 30%.
За съжаление производителите казват, че без хранителни добавки не може. За това и занапред ще продължат макар и в по-малки количества да ги влагат в производството на газирани напитки, защото именно Е-тата удължават срока им на годност и им предават по-добър търговски вид,, съобщи Нова телевизия.