Нови правила за парното влизат в сила от 1 октомври
Секция: ИКОНОМИКА
27 Септември 2014 09:56
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Нови правила за парното влизат в сила от 1 октомври

/КРОСС/ „Нищо изключително няма да се случи с приемане на новата наредба за топлоснабдяването. Всички наши клиенти вече са получили фактури, на гърба на които са обяснени новите моменти", каза говорителят на „Топлофикация" Елизабет Павлова в интервю за Нова телевизия. Новите фактури ще бъдат максимално опростени, посочи Павлова. 

„Един от най-важните фактори за това колко ще плащаме за парно е потреблението, а то зависи от това дали зимата е студена, или не", каза Тодор Кузманов от Асоциацията на топлинните счетоводители. Новата наредба дава възможност и за ежемесечно отчитане. „Тогава хората заплащат реалните си суми всеки месец", каза той и добави, че много голям част от сградите се ориентират към такъв тип отчитане. „Това гарантира, че в края на годината, когато правим изравнителната сметка, няма да има такива големи разлики за доплащане и връщане", обясни той.

Във фирмите за дялово разпределени не работят гадатели, каза Кузманов в отговор на въпрос за следващи шокови сметки. „Ние говорим върху факти. Ако метеоролозите кажат, че ни очаква по-студено време, това би могло да се отрази, но дали и колко ще бъде шоково, не можем да кажем. Нека да мине декември, да видим януари и тогава можем да коментираме. Не мисля че е добре да стресираме хората с очаквания", каза още той.

Новата наредба дава точно тази възможност - тежестта на зимните сметки за отопление да се разпредели, така че хората да не бъдат стресирани с високи сметки през най-студените месеци - декември, януари и февруари, посочи Елизабет Павлова. „Начинът, по който се определя консумацията и плащането, разпределя тежестта между всички месеци, за да не се получават пиковете, които до миналата година притесняваха клиентите", обясни Павлова.

Има няколко основни проблема. Първият е липсата на индивидуални договори. Вторият - прогнозните дялове, отбеляза адвокат Деян Петров. „От топлофикациите твърдят, че прогнозните дялове отпадат, но не е така. Продължава да се начислява сума въз основа на потреблението от предходната година", заяви той.

„Законодателството у нас не позволява да се сключват индивидуални договори", отговори Павлова.