/КРОСС/ "95 процента от бежанците идващи в България са хора, които бягат от военните действия в Сирия и Ирак и това е факт." Това каза в сутрешния блок на БТВ „Тази сутрин" Мария Капон от коалиция „Десните".
"Тези хора в голямата си част преминават транзитно през страната ни, искайки да отидат в една държава, където да се установят прилично, понеже ние с 65 лева няма какво толкова да им предложим", каза още тя и добави, че оградата, която правителството направи на границата с Турция е неефективна, понеже тя обхваща едва една десета от границата с нашата съседка.
"България отдавна е направила своя цивилизационен избор с участието си в ЕС и НАТО, но десните сили от години повтаряме, че това трябва да става и съобразно през призмата на нашите държавни интереси", допълни тя.
"Това, което може и трябва да направи е държавата със законови промени да включи в работата на границата и армията, понеже очевидно полицията там няма как да се справи сама с наплива от бежанци. Освен това трябва с помощта на държавата и на ЕС да бъде построен специален бежански лагер."Това каза от своя страна Антония Първанова, председател на НДСВ.
"През годините различните религии често са били използвани за употреба на насилие. В България трябва да сме много внимателни, защото има места в страната, където хората не гледат каквито и да е български новини, остават неинформирани и за в бъдеще съществува възможността те лесно да бъдат манипулирани радикални ислямистки учения и доктрини. Не казвам, че в момента наблюдаваме подобни неща, но страната трябва да е готова и подготвена за подобни случаи. България би могла да направи каквото и да е, ако изобщо в ЕС и НАТО се стигне до обща позиция по отношение на военни действия срещу „Ислямска държава". Ако България с нещо може да участва в подобна коалиция, това е евентуално с медицински батальон, защото и съюза и НАТО са категорични, че в тази сфера държавата ни е на ниво", заяви Първанова.
"Трябва да се отбележи, че населението в Сирия и Ирак обикновено не са чернокожи каквито чужденци често виждаме по границата ни, затова е оправдано съмнението, че на наша територия са влизали и хора, които не са бежанци от страните, където в момента има сериозни военни конфликти и е оправдано съмнението, че те може да са представители на различни терористични групировки." Това каза от своя страна Алекс Алексиев, председател на изборния щаб на формация "Общество за нова България".
"Ние нямаме въоръжение, което да е съвместимо с въоръжението в НАТО и от тази гледна точка няма как да участваме в реални действия. Все пак като членки на организацията ние трябва да участваме и това най-вероятно може да стане чрез хуманитарна помощ и подпомагане за силите участващи в конфликта", добави той.
"Въпросът е дали България притежава капацитета на държавно ниво да решава конфликти, които не се развиват на територията на страната ни." Това каза от своя страна Георги Василев, председател на партия Република БГ.
"Разградената държава и действията на политиците през последните 25 години доведе до това една криза с бежанци да бъде обсъждана като един голям и сериозен проблем, с който се чудим как да се справим. Решенията за решаване на въпросната криза са комплексни и те не могат да се ограничат само с изграждането на една ограда", добави Василев.
"България не трябва да забравя, че сме членове на ЕС и НАТО и трябва да действаме като съюзници там. Ние обаче имаме сериозни бизнес интереси и пазари, на които пласираме продукцията си на изток и не трябва да участваме в решения и дейности, които влошават позициите ни на тези важни за икономиката ни пазари. Затова ние трябва да участваме във военни действия подкрепяни от ЕС и НАТО, но това трябва да става през призмата на нашите собствени държавни интереси", завърши той.