Само революционни промени могат да спасят здравеопазването
Секция: ПОЛИТИКА
29 Септември 2014 09:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Само революционни промени могат да спасят здравеопазването

/КРОСС/ Само революционни промени могат да спасят българското здравеопазване. На първо място е високото финансиране, а на следващото - електронно здравеопазване. И сега в системата има средства, но проблемите идват от лошото управление и нецелесъобразното им разходване. Около тази теза се обединиха участниците в поредния предизборен дебат в ефира на TV7. Лек за здравеопазването ни има, категорични бяха акад. Надка Бояджиева от коалиция "Патриотичен фронт", доц. д-р Димитър Шишков от Реформаторския блок, доц. д-р Стайко Спиридонов от АБВ и д-р Илко Семерджиев от коалиция "Десните".

"Сериозни реформи без законодателни промени не може да се случат", отбеляза д-р Семерджиев, но подчерта, че има спешни проблеми, чието решаване е лесно - промяна в някои наредби и подобряване на събираемостта на здравните вноски.

"Оттам насетне следват демонополизация на НЗОК или поне изваждане от сегашното й битие на "обикновен придатък към Министерството на финансите", подчерта д-р Спиридонов.

Спешната помощ пък трябва да бъде изцяло отделена от болничната и да мине на 100% държавно финансиране.

Добре би било да се възстанови възможността пациентите, които се обаждат за спешна помощ, да разговарят с квалифициран консултант, защото той може по-добре да насочи екипите и да даде адекватни съвети за реакция, докато се изчаква специализиран екип. С въвеждането на телефон 112 тази възможност отпадна.

Младите лекари, които изтичат от страната ни със скоростта на светлината, могат да бъдат задържани с малки, но важни промени в наредбата за специализация и това време да им се признава за прослужен стаж, както и да се заплаща адекватно. Сега един специализант взима 400 лв. на месец, което, освен демотивиращо, е и крайно безперспективно.