/КРОСС/Бившият вътрешен министър Цветан Цветанов явно е понавлязъл в дебрите на правото, защото с процедурни хватки се опитва да отложи делото за клевета, заведено срещу него по жалба на съдия Мирослава Тодорова, за след парламентарните избори. Това стана ясно на днешното заседание в Софийския окръжен съд, пише "Правен свят".
На 3 юни м.г. състав на Софийския окръжен съд спря служебно производството, защото Цветан Цветанов вече имал депутатски имунитет. Съдът се позова на чл.70 от Конституцията, който забранява търсенето на наказателна отговорност от депутати през време на пълномощията им, освен за престъпления от общ характер. Според съдиите от СОС делото безусловно трябва да остане спряно до изтичане пълномощията на Цветанов като депутат, а не да се чака той да се откаже или да му бъде отнет имунитетът.
На 6 август т.г. адвокат Даниела Доковска депозира искане за възобновяване на делото, защото същия ден президентът Росен Плевнелиев разпусна 42-рото Народно събрание, след което Цветанов остава без депутатски имунитет.
Пред Пловдивския районен съд Цветан Цветанов бе представляван от адвокат Десислава Добрева. Съдия Екатерина Роглекова го оправда.
Тази сутрин, обаче, той е внесъл молба в СОС, с който заявява, че оттегля пълномощното си от тази си адвокатка и упълномощава друга - Елена Божурска. Същевременно новият защитник на Цветанов пък депозира автобусен билет и молба за отлагане на делото, тъй като имала планирано пътуване в чужбина.
Съдът обаче прие, че пътуването не е основателна причина за отлагане на делото и наложи глоба в размер на 1000 лева на адвокат Елена Божурска.
По молба на защитника на Мирослава Тодорова - адвокат Ина Лулчева, СОС насрочи делото за 2 октомври, т.е. три дни преди изборите. Ако и тогава защитникът на Цветанов не се яви в зала, вероятно ще се иска делото да бъде насрочено най-късно за вторник - 7 октомври. Предполага се, че до тази дата ЦИК все още няма да е обявил резултатите от вота и, съответно, Цветан Цветанов няма да е придобил депутатски имунитет. Придобие ли такъв, той не може да бъде съден по частна жалба. А така ще изтече и абсолютната давност.