Лозанов: Групата в защита на Волгин не представлява колегията, а политически кръг, в който е и самят той
Секция: БЪЛГАРИЯ
29 Септември 2014 12:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Лозанов: Групата в защита на Волгин не представлява колегията, а политически кръг, в който е и самят той

/КРОСС/Волгин не е спрян, той продължава да води "12+3" със същия патос и коментари.

Това пише шефът на СЕМ Георжи Лозанов във Фейсбук профила си в отговор на въпрос по случая. 

Свалено от ефир е само предаването му "Деконструкция" и само за месеца на предизборната кампания, уточнява Лозанов.

Председателят на медийния реголатор коментира още: Групата, която подписа декларация в негова защита, не мисля, че е представителна за колегията, а по-скоро за един политически кръг, на който и самят Волгин принадлежи. Струва ми се, че тук въобще "хватката" е разговорът да се политизира преди да стигне до Волгин от гледна точка на закона и професионалната етика.

Доц. Георги Лозанов гостува на Петър Волгин и Лили Маринкова в предаването "Неделя 150" на БНР вчера. 

Журналистът Петър Волгин отказва да спазва законовата разпоредба за плурализъм във всяко едно предаване в обществената медия, каза в радио ефира Лозанов, коментирайки решението на ръководството на БНР преди изборите да не бъде излъчвано предаването "Деконструкция".
Не е въпросът той да няма лична позиция и мнение, включително и политическо, напротив. Законът не забранява и това е право на журналиста у нас - да има политическо мнение. Въпросът е, че ако този журналист работи в обществена медия, той да отстоява това мнение и го защитава в сблъсък с различни мнения, тъй като трябва да има плурализъм на позициите. Естествено е че журналист, който "в мирно време" не спазва плурализма, става рисков по време на предизборна кампания, каза още доц. Лозанов. 

Петър Волгин продължава да води в предаването "12+3", но там има много водещи и мнението му е част от многото в предаването, каза още Лозанов и допълни, че не вижда голям проблем в това. Той беше категоричен, че ограничението в закона не е заради прозападна или произточна позиция, а заради липсата на диалог с други гледни точки. Проблем би било, ако след изборите предаването не се върне в ефир, каза Лозанов и изрази надежда да не се стигне до такъв развой на събитията.

В предаването Петър Волгин припомни обещанието си да връчи парична награда на този, който посочи негово изречение в подкрепа на правителството на Пламен Орешарски или министри в него. Волгин разкритикува СЕМ за позицията на регулатора през миналото лято

Г-н Лозанов нито веднъж не взе отношение за това как на практика цялата електронна медийна публичност беше заела една позиция и изобщо не се допускаше критичен глас към протестърското говорене, т.е. протестърското говорене тогава се превърна в официоз. И ако аз съм заемал някаква позиция през миналото лято, тя беше позиция срещу този официоз, защото винаги в работата си аз съм се ръководил от позицията, че журналистите трябва да се борят срещу официозите, коментира Волгин. 

След разговора, пише на своята страница във Фейсбук журналистът, се замислих за поведението на българския интелектуалец. За съжаление, много често той е готов в името на просперитета си - материален и всякакъв друг - да забрави идеалите си. За съжаление, българският интелектуалец, ставайки администратор, добровално сваля от себе си критическата функция, и се превръща в апологет на властта. Имам предвид различни власти - и кабинетната, и уличната. Не знам, нима са толкова сладки тези ръководни постове, че за да се задържи на тях, българският интелектуалец е готов на всякакви компромиси? На мен ми се струва, че честта и доброто име са по-важни от постовете. Но пък кой съм аз, че да преценявам, допълва Волгин.