Научна конференция слага край на фалшификациите за Самуил
Секция: БЪЛГАРИЯ
30 Септември 2014 13:17
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Научна конференция слага край на фалшификациите за Самуил

/КРОСС/С поредица от културно-исторически мероприятия ще бъде отбелязана 1000-годишнината от смъртта на българския цар Самуил (6 октомври 1014 г.). Видни български историци представиха на пресконференция някои от основните събития. Утре от 14.00 ч. в Националния исторически музей (НИМ) ще бъде открита изложбата „Българската автокефална архиепископия". На нея ще присъства и премиерът Георги Близнашки. Директорът на НИМ проф. Божидар Димитров посочи, че архиепископията е най-дълго съществуващата българска църковна институция. На изложбата ще бъдат експонирани паметници от секретен фонд, които обхващат съкровищата на Охридската архиепископия.

На 9 октомври програмата ще продължи с тържествено честване при Самуиловата крепост, където ще се проведат международна научна конференция и исторически спектакъл.

От 6 до 8 октомври ще се проведе друга научна конференция в БАН. Основни мероприятия са и няколко изложби, посветени на Охридската архиепископия, в Националния исторически музей.

Две основни събития са организирали в Националния археологически институт с музей (НАИМ) - постерна изложба и изложбата „Цар Самуил в битка за България". Вече е експонирана и показана постерната изложба. Доц. д-р Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт с музей (НАИМ), очаква Външно министерство да бъде по-активно, защото са имали уговорка тя да бъде представена и извън страната ни. 12 музея помагат в организацията на изложбите, предоставяйки на НАИМ находки, с които разполагат.

На 7 октомври предстои откриване на изложбата „Цар Самуил в битка за България". НАИМ полага усилия да направи изложбата „по-въздействаща". Сред експонатите посетителите ще могат да видят монети, печати, оръжия и други предмети. До навечерието на експозицията ще бъде издаден и каталог на изложбата, в който освен предметите, ще бъдат представени и статии от водещи български учени. НАИМ ще отпечата и детска книжка за Цар Самуил. Доц. Вагалински обясни, че напоследък работят по-интензивно с децата. „Самуил е един цар, който не се е борил за власт", констатира доц. Вагалински. Той отправи и една препоръка за училищното образование - в програмата на учениците да се предвиди веднъж в месеца посещение на музей. „Ако не работим с децата, ние всъщност нямаме бъдеще", смята той.

Честванията ще завършат с международна научна конференция, като според доц. Георги Николов от Историческия факултет на Софийския университет това ще бъде едно от най-мащабните събития в областта на историческата наука през последните години. В него ще вземат участие 43-ма българи и 22-ма чужденци. На конференцията ще се представят 18 български институции, сред които Софийският университет, Великотърновският университет, Нов български университет, някои от институтите към БАН, регионални музеи, Държавна агенция „Архиви" и други.