Кабинетът обсъжда стратегията за развитие на висшето образование до 2020 г.
Секция: ПОЛИТИКА
30 Септември 2014 17:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Кабинетът обсъжда стратегията за развитие на висшето образование до 2020 г.

София /КРОСС/ Проект на Стратегия за развитие на висшето образование в периода 2014-2020 г. ще обсъди правителството на утрешното си заседание. Той е съобразен с българските и европейските документи за развитие на висшето образование в новия програмен период и отразява основните постановки в оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж", която беше внесена за одобрение от Европейската комисия.
Стратегията разглежда приоритетните области за развитие на висшето образование в две направления - от една страна като възможност за цялостното развитие на личността и обществото и подготвянето на студентите както за професионалната им реализация, така и за социалната и гражданската им роля, и от друга - като двигател за динамично развитие на икономиката и изграждане на общество, основано на знанието и напредъка на технологиите. Поставените цели са свързани с увеличаване на дела на завършилите висше образование, съществено повишаване на качеството на висшето образование, изграждане на ефективна връзка между висшите училища и пазара на труда, стимулиране на научноизследователската дейност във висшите училища и развитието на иновации, ориентирани към пазарната икономика, модернизация на системата за управление на висшите училища.
Още една стратегия - тази за демографско развитие, ще бъде дискутирана от министрите утре. На заседанието си те ще се запознаят с отчет за изпълнението й през 2013 г. Въпреки положителните тенденции - намаляваща обща и детска смъртност и увеличаваща се средна продължителност на живота, демографската ситуация в страната се характеризира с продължаващо намаляване на броя и застаряване на населението и ниска раждаемост. В анализа се посочва, че това изисква неотложно преструктуриране на икономиката и устойчива промяна във всички секторни политики, в политиките за заетост и управление на човешките ресурси. Като едно от най-големите предизвикателства в следващите десетилетия е посочено осигуряването на възможност за приемане и посрещане на последствията от застаряването на работната сила и насърчаване заетостта на възрастните хора.
В дневния ред на правителството е включено и постановление, с което на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий", на регионалните и на общински библиотеки да бъдат предоставени над 290 хил. лв. за обновяване на фондовете им с нови книги, културна и литературна периодика и други съвременни информационни източници. Средствата са планирани в централния бюджет.