Плевнелиев: Внедряването на иновации трябва да е обвързано с постигането на конкретни резултати
Секция: ПОЛИТИКА
30 Септември 2014 18:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Плевнелиев: Внедряването на иновации трябва да е обвързано с постигането на конкретни резултати

/КРОСС/ Внедряването на иновации отдавна е в дневния ред на европейските институции и на държавите от ЕС. Работим за това насърчаването им да бъде обвързано с постигането на конкретни икономически резултати, заяви президентът Росен Плевнелиев пред журналисти, след като участва в пленарна сесия на тема: „Ролята на научните изследвания и иновациите за насърчаването на растежа и конкурентоспособността и за създаването на нови работни места", в рамките на десетата среща на държавните глави от групата „Арайолуш", която се проведе в португалския град Брага.
Президентът подчерта, че въвеждането на иновации трябва да създава усещането, че държавата обръща внимание на младите и талантливи хора и им дава шанс за успех. „Имах възможност да разкажа за първата иновационна екосистема в България. Със създаването на София Тех Парк се цели изграждането на преки връзки между образователните, научните институции и бизнеса", заяви Росен Плевнелиев. По думите на държавния глава с инвестирането от страна на бизнеса в научни проекти се облекчават усилията на държавата и се създават перспективи за ефективно сътрудничество.
Росен Плевнелиев коментира, че страната ни трябва да работи за повишаване на качеството на образованието, което е от ключово значение за увеличението на работните заплати и за преодоляването на демографската криза в страната. Образованите кадри са сред факторите, които определят и решенията за осъществяване на инвестиционни проекти, отбеляза още президентът.
Пред представителите на медиите президентът обобщи и резултатите от проведената дискусия по отношение на енергийния сектор в ЕС. Енергийната ефективност, енергийната либерализация и енергийната диверсификация са общоевропейски стратегически приоритети и тяхното реализиране ще бъде подпомогнато от европейските фондове, чрез създаването на програми които да насърчат конкурентоспособността и дейността на малките и средните компании, това е била общата позиция, изразена в рамките на форума.
„Интерконекторите са ефективна мярка в търсенето на решения за диверсификация. Спомнете си колко време загубихме в говоренето за големи проекти, които струват много пари", посочи още президентът. Държавният глава подчерта, че България подкрепя изграждането на големи газопроводи, които да диверсифицират източниците и маршрутите за пренос на природен газ, но може да се постигне реална диверсификация и чрез интерконекторни връзки с газопреносните системи на своите съседи. „Длъжни сме да се свържем така, че всеки да се чувства по-сигурен", заяви Росен Плевнелиев.