/КРОСС/ "Производители на масло си позволяват нарушения, но това се дължи на некачествен контрол от страна на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ)." Това заяви в предаването „Тази сутрин" по bTV председателят на Асоциацията на млекопреработвателите в България Димитър Зоров в коментар на резултатите от изследването на Асоциация „Активни потребители", което разкри, че в няколко марки масло на българския пазар има немлечни мазнини, вода и технологични добавки в нарушение на законодателството.
Проучването е обхванало 15 от най-популярните на пазара марки масло, като тестът е направен в две независими лаборатории.
„Преобладаваха българските масла, имаше две немски и едно полско. Осем продукта бяха с много добро качество", подчерта председателят на Асоциация „Активни потребители" Богомил Николов.
„Има злоупотреби, както в маслата, така и в други продукти в млекопреработвателния сектор. Това е така заради недостатъчен контрол от БАБХ. Предприятията сменят имената си и продължават да работят в същите фабрики", коментира Димитър Зоров и прогнозира, че между 30% и 40% от бизнеса в тази сфера работи в сивия сектор.
По думите му, цената е първият индикатор, но той не винаги е обективен. „При сиренето определено е обективен. При маслото обаче производителите изглежда слагат близки цени на имитиращите продукти", обясни председателят на организацията на млекопреработвателите.
„Контролният орган работи срещу лоялните производители, а трябва да има еднакви критерии. Проверяват се изрядните - когато някоя фирма подаде сигнал за нелоялна конкуренция, после Агенцията по храните им е постоянен гостенин", посочи Зоров.
По думите му, повечето от производителите, в чиито продукти са открити немлечни мазнини, това е практика.
Богомил Николов също изрази увереност, че резултатите от теста на асоциацията не са извънредни, а по-скоро са логични.
От БАБХ отказаха коментар за bTV, като само повториха информацията от вчера, че извършват собствена проверка на качеството на маслото след сигнала на „Активни потребители".
Богомил Николов беше скептичен, че проверката на БАБХ ще бъде успешна. „Ние уведомихме Агенцията за резултатите на 19 септември, те започнаха проверка 10 дни по-късно", изтъкна той.
„От 15 изследвани търговски марки - 7 не отговарят на възприетите стандарти за масло. Тези показатели са съдържание на общи мазнини, вода и по-специфичният показател е добавка на немлечни мазнини", обясни пред Нова тв д-р Сергей Иванов, който е част от екипа, направил изследването.
„Немлечните мазнини могат да са палмово масло или отпадъчни мазнини. Те присъстват в 5 от 15-те изследвани марки. Най-шокиращото съдържание е 75% от общото съдържание на продукта. В сложните смеси от мазнини е много трудно да се каже каква точно е добавката", добави той.
„Натуралното масло се прави от сметана, която се добива при стандартизацията на млека у нас. Няма производител само на масло. Производителите им правят и кисели млека. Маслото е скъп продукт и затова вероятно слагат заместители. Растителните мазнини са три пъти по-евтини, а после ни ги продават на цена като за млечно масло", коментира заместник-председателят на Асоциацията на млекопреработвателите в България Симеон Присадашки.
"Истинското масло е 82% мастни единици, 16% вода и останалите 2% са сух немаслен млечен екстрат. Когато го извадите от хладилника, то е твърдо, трудно се маже и има характерния за маслото вкус", допълни той.
Той обясни, че нарушителите, които са установени в изследването, не са членове на Асоциацията. „Това са фирми, които почти не произвеждат кисело мляко, за да имат достатъчно суровина. Това са рецидиви - тези фирми са хващани няколко пъти в последно време", категоричен бе той.