/КРОСС/Преди конференцията "Перспективи пред българската външна политика - рискове и предизвикателства" Петър Николов, председател на Института за дясна политика, обясни пред БНР, че липсата на темата в предизборната кампания вероятно се дължи на факта, че скоро отминаха изборите за европейски парламент.
Нашата идея при създаването на Института беше да преопредели как ще изглежда управлението на България след изборите. Още тогава сме казали, че единственият начин България да излезе от кризата е да се създаде стабилно правителство и най-добре е това правителство да бъде разположено вдясно от центъра. От тази гледна точка нашата цел е да поставим темелите, които показват какво е дясно, какво е център и какво е ляво. Поканили сме водещи експерти, които да развият тези във всеки един от основните проблеми пред българската външна политика, обясни Николов.
Широка коалиция за мен е лош вариант, но ако се стигне до такова нещо, то трябва да се стъпва върху много сериозно вписване на конкретни приоритети и външната политика е една от сферите, в които десницата е тази, която успява, а левицата е тази, която се е проваляла, коментира възможностите след 5 октомври Петър Николов.
Смятаме, че е възможно да има консенсус. Реализирането на големите проекти на България се случи, след като имаше консенсус. Това, което липсва на дясното, е цялостна концепция за националния интерес, защото до този момент десницата е стъпвала само на проатлантическата и проевропейската линия в тази сфера. но това не изчерпва външната политика, каза още той.