Проф. Илчев: Ще се опитваме да ви учим как да мислите, а не какво да мислите
Секция: БЪЛГАРИЯ
01 Октомври 2014 13:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Проф. Илчев: Ще се опитваме да ви учим как да мислите, а не какво да мислите

/КРОСС/Когато ви запитат къде сте учили и кажете "в Университета", никой няма да ви задава втори въпрос, защото за българина университетът с главна буква винаги е бил Софийски университет.

С тези думи ректорът на най-старото висше учебно заведение у нас проф. Иван Илчев се обърна към студентите при откриването на новата академична година. 

Знанието побеждава невежата арогантна сила, която се пъчи напред в последните десетилетия. Знанието у нас е подложено на присмех, на недоверие от тези, които не са достойни за него, посочи Илчев в приветствието си.

На някои от управниците ни не са нужни млади и уверени в себе си българи, които ясно ще им покажат колко струват техните претенции и техните смехотворни ежби, продължи ректорът на СУ.

Ще се опитваме да ви учим как да мислите, а не какво да мислите, обеща проф. Илчев на студентите. 120 години СУ е сред стожерите на демократичното общество и ще очакваме от вас не да сте безлична маса, обясни същността на дейността на Алма Матер той. 

Ректорът на СУ "Св. Климент Охридски" посъветва новите си колеги в аудиторията първо да посетят университетската библиотека, първа по ресурси в страната, за чиято поддръжка не получават и стотинка от държавата. Той все пак призна, че в последно време има повишено финансиране на някои важни направления, но това трябва да е само първата крачка и то да е по-забързана.

Илчев се обърна и към онези, които като форма на протест смятат да не гласуват в неделя на предсрочния вот. Според него с този си акт те ще връчат властта в ръцете на онези, от които се отвращават.

Софийският университет е първото висше училище у нас, създадено през 1888 г. Той е открит като Висш педагогически курс с едногодишен срок на обучение при Софийската мъжка гимназия. На 8 декември 1888 г. е приет Закон за отваряне на Висше училище в София.

С указ от 5 януари 1889 г. Висшият педагогически курс е преименуван на Висше училище. Първият ректор е Александър Теодоров - Балан. Студентите са 43, само мъже. В приетия временен правилник се предвижда функционирането само на историко-филологическо отделение с три основни дисциплини - история, славянска филология и философия с педагогика.

На 23 януари 1904 г. със Закон за университета Висшето училище е преименувано в Български университет "Братя Евлоги и Христо Георгиеви от Карлово". Увеличава се броят на преподаваните дисциплини, откриват се нови факултети - медицински, агрономически, богословски, ветеринарен, лесовъден, стопански. От 4 януари 1905 г. се нарича Софийски университет "Св. Климент Охридски".