/КРОСС/ „Държавата трябва да спре да изземва даренията, които по право се полагат на фондациите и неправителствените организации, които се занимават с това. Личното ми мнение е, че не е работа на общини, министерства и дори президенството да се занимават с дарителски кампании." Това заяви Гроздан Караджов, кандидат за депутат, втори в листата на Реформаторския блок в 24-и МИР в София днес по време на представянето на анализа за състоянието на дарителството в България през 2013 г., изготвен от Българския дарителски форум (БДФ).
Според Гроздан Караджов, който е дългогодишен дарител и участник в проекти на БДФ, макар в България думата „фондация" и дарения да е сериозно замърсена, в модерния свят тя решава много социални проблеми.
Той даде пример със САЩ, където на фондациите се поверяват дори публични средства, тъй като те работят най-ефективно в социалната сфера.
"А в България това звучи еретично, тъй като държавата се конкурира с неправителствения сектор в тази област", каза Караджов, който смята, че трябва да спре да го прави.
Това, което трябва да ви надживее, е идеята да помогнете на другите, не на себе си, заяви Гроздан Караджов, който заедно със съпругата си Цецка Радева е създал фондация „Светът на Мария" и дневен център за хора с интелектуални затруднения „Светове".
„Започнахме със собствени средства, закупихме имот, реновирахме го, и, както казва Чърчил, когато скочиш във водата, тя помощта сама ще дойде - започнаха да даряват първоначално хора от нашия приятелски кръг, а впоследствие и други хора и фирми", сподели опита си като дарител Гроздан Караджов.
"В момента даренията за център "Светове" са една трета - от индивидуални дарители, 1/3 - корпоративни, и останалата една трета са привлечени средства от европейски и други програми. Сега сме стабилни и обмисляме да изградим и защитено жилище към център „Светове", към който работи и кафене. Центърът се посещава всеки от над 24 човека за часове по арт терапия и обучение на различни социални умения", обясни Гроздан Караджов.