Митов: Участието на българи в действията на "Ислямска държава" да се криминализира
Секция: ПОЛИТИКА
01 Октомври 2014 17:37
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Митов: Участието на българи в действията на "Ислямска държава" да се криминализира

/КРОСС/ В условията на кризата в Украйна, Сирия и Ирак България повече от всякога има нужда от силна политика, която да защити интересите и правата на българските граждани и бизнеси, заяви министърът на външните работи Даниел Митов при откриването на кръглата маса „Перспективи пред българската външна политика: Рискове и предизвикателства" , която се проведе в НДК днес. Събитието бе организирано от Институт за дясна политика и Клуб „Конрад Аденауер" и събра мненията на редица експерти в областта. Сред участниците бяха Огнян Минчев, Соломон Паси, Милен Керемедчиев и други.
Министър Митов заяви, че България трябва да е част от усилията на ЕС и на НАТО за борба с „Ислямска държава", като основни приоритети са военно неутрализиране, пресичане на финансирането на тази организация и делигитимирането й като политически приемлив избор. Надявам се да имаме възможност да започнем законова инициатива по криминализирането на български граждани, участващи в действия на Ислямска държава, добави той.
Министър Митов определи постиженията на България във външната политика за последните 25 години като едни от най-значимите за страната. Той очерта огромния успех на България по отношение присъединяването на България към ЕС и членството й в НАТО, успехи постигнати с много усилие, но и определили посоката на развитие.
Според министър Митов основен фактор при изграждането на силна външна политика е постигането на национален консенсус, който да не се определя от едно или друго политическо мислене, а да работи за общонационалните интереси. Ролята на гражданите в постигането на този консенсус е ключова, добави той.
В рамките на семинара бе поставен акцент и на необходимостта от по-тясна европейска и трансатлантическа интеграция за България - теза, която бе очертана както от министър Митов, така и от д-р Огнян Минчев.
„България няма собствена стратегическа идентичност в рамките на ЕС и НАТО, а без такава не можем да градим външна политика. Основните ни приоритети следва да бъдат не само изграждането на такава идентичност и превръщането ни в надежден съюзник, но и ясното заявяване на националните ни претенции", заяви д-р Огнян Минчев.
Той дефинира и основните фактори в изграждането на силна външна политика. Докато членството ни в ЕС и НАТО са системно определящи, то има и два изключително важни и проблемни променливи величини - съществената промяна в системата на международните отношения, в която малките страни като България следва да балансират между три оси на влияние - Брюксел - Вашингтон, Москва и Анкара.
Втората променлива д-р Минчев определи като „пълната институционална и политическа деградация на България, водеща до неспособността да се изпълняват приоритетите, включително ролята на определени играчи, теглещи конците на политическите марионетки". В политиката ни с Анкара д-р Минчев очерта необходимостта от ограничаване на корупционния потенциал. По отношение на Русия той заяви, че трябва да избегнем емоционалната политика на русофилите и да защитаваме своята стратегическа и геополитическа идентичност - спокойно и с желание за взаимен интерес.
Необходимостта от постигането на по-тясна европейска и трансатлантическа интеграция и определянето на ясни приоритети във външната политика бе очертана и от Соломон Паси, който посочи членството в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
В рамките на кръглата маса министър Митов коментира и разпротранените слухове, че служебното правителство планира премахване на изграденото по турската граница съоръжение. Той заяви, че политиката на служебното правителство не се отличава с нищо от това на предходното, което изначално определи съоръжението за временно и изградено с определена цел. В тази връзка министърът добави, че „да правиш кампания на гърба на служебното правителство е признак за безпомощност".