60 000 тона по-малко вино през тази година
Секция: ИКОНОМИКА
02 Октомври 2014 08:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
60 000 тона по-малко вино през тази година

/КРОСС/ Опустошителните дъждове съсипаха голяма част от гроздето това лято и виното ще е с около 60 000 тона по-малко, отколкото през миналата година. До този момент са прибрани около 50 хиляди тона грозде и в най-добрия случай до края на кампанията винзаводите ще успеят да осигурят 200 хиляди тона. През м.г. се радвахме на богата и качествена реколта. От 250 хиляди тона избите направиха 175 хил. тона чудесен еликсир. Това обясни за „Преса" Красимир Коев, шеф на Изпълнителната агенция по лозата и виното.

Но сега проблемът не е само в оскъдната суровина, тя е повредена от болестите и това сваля рандемана. Стандартно от един килограм грозде се правят 700 мл вино, през тази година напитката ще е около 550-600 мл. Това означава, че общо у нас ще се направят 110 000-120 000 тона вино.

Въпреки по-малките количества не се очаква повишение на цените, защото избите разполагат с достатъчно стока на склад.

В момента стопаните бързат да приберат и малкото грозде, останало в лозята. Мнозина няма да го изчакат да узрее, защото се страхуват от превалявания през следващите дни. Сутрин, когато температурите паднат рязко, моментално захарността се понижава с 2-3 процента. Същото се случва и когато превали. Затова трябва да се изчакат два-три слънчеви дни, за да възвърнат чепките предишната си сладост.

Тази есен често се обира грозде със захарност 16-17%. Доброто червено вино се прави, когато захаромерът покаже над 21%, за бялото трябва да отчете над 17-18. Затова агенцията по виното разреши да се добавят до 1,5 г захар на литър. Европейските регламенти позволяват подобно нещо, когато климатичните условия пречат на узряването. Подобно нещо не е правено на територията на цялата страната в последните 5 години. Давано е разрешение да се подслажда маврудът, защото той обикновено не успява да узрее напълно. Традиционният български сорт е подходящ за доста тесен район - около Асеновград. В последно време обаче го засаждат и на други места с неподходящ климат.

Грам и половина захар на литър не дава отражение на виното, защото напълно се превръща в алкохол, обясни Радослав Радев, председател на Националната лозаро-винарска камара. Който вложи повече, трябва да знае, че това веднага ще се хване в крайния продукт.