Иван Иванов: Нормално е да привлека хора, на които съм помагал по някакъв начин
Секция: Интервюта
02 Октомври 2014 10:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Иван Иванов: Нормално е да привлека хора, на които съм помагал по някакъв начин

/КРОСС/Иван Иванов, водач на листата на БСП - лява България в Шумен, пред ИА КРОСС

Ваши съпартийци от Шумен се обявиха против избора ви за водач на листата в Шумен. Това разколеба ли ви или ви даде повече кураж в предизборната кампания?

Разочарование няма. Това беше инициатива на не повече от 4-5 човека, които изразяват своите виждания. Аз имах подкрепата на всички партийни организации и на конференцията се оказа, че имам номинация от всяка една община и съм с най-много номинации като народен представител.

Уважавам мнението на всеки, но това по-скоро ме окуражи да върша повече работа за тези, които са ми гласували доверие.

В тази кампания БСП слага за водачи на листата в няколко избирателни района местните си лидери. Това дава ли ви предимство в спечелването на гласове извън твърдия ляв електорат?

Разбира се. Разбира се, разчитам много на това, защото на места трудно се възприемат водачи, които не са от конкретната община. Нормално е един човек, който е познат в региона - аз съм бил два мандата общински съветник, председател на БСП - Шумен, имам си авторитет, така че нормално е да привлека хора, на които съм помагал по някакъв начин.

Единственото, което ме притеснява, са тези партии, които са, как да ги нарека, псевдо-леви - като АБВ и „Движение 21", които има някаква опасност да разколебаят някои от нашите традиционни избиратели.

Познавате ли водачите на тези партии във вашия регион и виждате ли сериозна конкуренция в тяхно лице?

Не, те дори не са от Шумен. Не мога да кажа нищо за тях - нито хубаво, нито лошо, нямам пряк контакт с тях. Така че хората ще преценят.

Как отчитате хода на предизборната кампания?

Хората са уморени, това е факт. Това са трети избори в рамките на година и половина и чашата на народа е почти преляла. Затова призовавам и останалите политически партии да бъдат по-разумни и в посланията си, и в изказванията си, в партийните виждания, които имат за управлението, заплахите, които отправят (хората не обичат да ги плашат).

Г-н Иванов, в едно ваше изказване, твърдите, че сте направили невъзможното в Шумен да се случат неща, очаквани поне от 30 години, визирайки пречиствателната станция за питейни води в града...

Ние го направихме това нещо. Даже средствата са в сметката на община Шумен, но за съжаление кабинетът „Близнашки", служебният, премина правомощията си и сега ни лишава от тази придобивка, защото кабинетът отпусна други пари и сега ги искат обратно. Ние се свързахме с хората, които направиха инициативен комитет, и ги подкрепяме в тази посока да искаме средствата да не се отнемат на шуменци. Това е нещо, за което 30 години сме се борили и сега с лека ръка искат да ни го отнемат. Това е, дето се казва, все едно на детето да му извадят близалката от устата, това се случва.

Кои са вашите успехи, с които заставате пред избирателите, за да поискате тяхната подкрепа за 5 октомври?

Това са пречиствателната станция, пътят Шумен-Преслав-Върбица и други пътища м общинската пътна мрежа... Нашият отчет е ясен - над 72 млн. лева са привлечени в областта за година и половина. Да не изреждам обектите един по един, ще ми отнеме половин час.

Колко депутати от Шумен бихте смятали за успех?

До 2013 година винаги сме имали по един. 2013 година, благодарение и на работата ми и на това, че хората ми се довериха, имаме двама. За това говорим - да запазим нашето присъствие от областта.

Кое е първото нещо, с което бихте се заели като депутат в новия парламент?

На първо място това е пречиствателната станция да започне да се строи тази година, най-вече проблемът с водата да се реши, защото той е най-сериозен за шуменци.

 

Запознайте се с водачите на листи на БСП - лява България: Жельо Бойчев, Кирил Добрев,  проф. Христо Белоев, Валери Жаблянов, Румен Гечев, Георги Търновалийски