Няма ги вече 15 човека. И няма виновни. И няма държава
Секция: Анализи
03 Октомври 2014 08:03
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Няма ги вече 15 човека. И няма виновни. И няма държава

/КРОСС/Обстановката в Горни Лом е абсолютно спокойна. В обекта нещата са спокойни. Няма опасност за хората в населеното място, каза пред Нова телевизия директорът на пожарната във Видин Станислав Генчев

Очаква се около 9 часа днес на мястото на инцидента да влязат екипи от следователи, съдебни медици и представители на институциите, имащи отношение към проблема.

След изтичане на срока за безопасно влизане на територията на обекта ще започне оглед на местопроизшествието от група следователи. В огледа ще вземат участие и съдебни лекари от Катедрата по съдебна медицина в Александровска болница, както и специалисти по взривни дейности. Успоредно с това ще бъдат извършени огледи в най-засегнатите от взрива сгради в завод "Миджур". Ще бъдат иззети и документи от административната сграда на завода. Документация ще се изземе и от държавни институции, контролни органи в Област Видин, Инспекцията по труда, РИОКОС, Служба КОС на МВР.

След огледите предстои назначаване на експертизи.

Взривът в сряда във фабриката в Горни Лом отне живота на 15 души - 13 мъже и две жени.

Една жена и семейство загиват, като оставят две сирачета - 26-годишен син и момче на 5 години.

В момента може много да се спекулира за причините, които доведоха до смъртта на тези 15 души. Едни казват, че това може да е чиста човешка грешка, други казват технологичен дефект. Хората от селото пък намекват за трети вариант - бързането да се свърши определено количество работа за определено време може да е довело до грешка.

???

„Взривът предизвикан от ново производство", информира в. „24 часа". Ударната вълна в завода край Горни Лом била нетипична, пише изданието. 

Според в. "Труд" „работник блъскал мините с железен чук", а там трябва дасе работи не с метални, а с борнозови уреди, тези, които не произвеждат искра, уточнява бивш работник, баща на един от загиналите мъже, пред Нова телевизия. Според него в завода са обработвани повече от допустимото взривни материали. Според слухове предният ден там е пристигнал един тир мини и след като мокорът се развалил, работниците били накарани да ги разтоварват на ръце. 

Пред Нова телевизия служебният министър на вътрешните работи Йордан Бакалов не потвърди информацията, че в завода се е работило с железен чук.

Синът му е на 26 години. Започнал е работа в завода на 24. Все от някъде трябва да се започне, казва бащата. Той знаеше къде отива. И аз знаех. Но трябва да се работи, каза бащата. Той се обърна към главния прокурор Сотир Цацаров с молба да бъдат намерени виновните и те да понесат своята отговорност, а на депутатите каза: Хора, говорите за младежка безработица. Искам да ви кажа - гласувайте закони младите хора да имат работа. Държавата ни има нужда от млади хора."

"Дете на 5 години остана пълен сирак", пише 24 часа на първа страница, а в друга публикация отбелязва, че ударната вълна от експлозията била нетипична и че взривът е предизвикан от изпитването на ново производство на тротилови пресовки, смесвани с взривно вещество.

Според "Стандарт" седем тира с противопехотни мини превърнаха фабрика "Миджур" в Хирошима. "Знаехме, че е опасно, но рискувахме заради хляба", казват работници. Под заглавие: "Звън от отвъдното" вестникът съобщава, че 15 минути след взрива на тел. 112 е получено обаждане - в сетния си дъх един от работниците набрал спешния телефон, но глас не се чул. Същевременно изданието отбелязва, че взривът буквално е изпепелил 12-те служители и тримата им шефове.

"Монитор" пише за фабрика на ужасите в Горни Лом. "Обезвреждани са най-опасните мини от Студената война", казва за вестника експертът по въпросите на тероризма Иван Бояджиев.

"Шефовете с 13 бона на месец, работниците - с 250 лева", лаконичен е "Телеграф".

"Безхаберието и липсата на контрол отнеха живота на 15 души", отбелязва вестник "Сега" на първа страница и допълва, че във фабриката години наред са вършени драстични нарушения.

Заглавието на "Капитал дейли" е в същата посока: "Стари нарушения, слаб контрол и неадекватни политици".

"Дива алчност взриви 15 души" е заглавието на вестник Преса, който излиза с кратка бележка, озаглавена "Ден на траур или ден на срам". "Мълчим. За Мизия, Аспарухово, Сливен, Бургас... Вече даже не питаме кой е виновен. Виновни никога няма, се казва в публикацията.

В коментар на първа страница, озаглавен "Пост мортем", "Дума" изрежда всички трагедии, които преживяхме, между които дискотека "Индиго", река Лим, моста на Бяла, автобусът на магистрала "Тракия", влака "София-Кардам", мина "Ораново", наводненията в Цар Калоян, село Бисер, Аспарухово и Мизия. "Поука няма, само некролози. И въпроси - без отговори", се заключава в коментара.

Няма виновни. Няма държава 

„Този труд не се заплаща. Той е подценен от българското общество. Голяма част от процесите трябва да бъдат автоматизирани и тогава няма да има човешки жертви. Ще има кфалифициран персонал, които ще бъде високо платен", каза Тодор Воденов, председател на синдикат „Отбрана" към КТ „Подкрепа", в сутрешния блок на Нова телевизия. По думите му така няма да има комисионни и бизнес под масата.

Голяма част от политиците захранват предизборните си кампании с тези мръсни пари", добави още експертът.
Попитан съгласен ли е с констатацията, че дива алчност е причината за тази трагедия той отговори, че изразът дори е малко мек.
„Става въпрос за един черен бизнес, за едни мръсни пари", съгласи се и Кирил Войнов, бивш директор на пожарната. Той съобщи, че от 2006 година в институциите се назначават така наречените послушници и затова цената е човешки животи .

Според него виновни няма да има. „Виновни ще останат тези, които загинаха", каза той и допълни: "Няма държава". 

Разбихме надеждата на хората, но фактите бяха такива. Видях отчаяние и гняв

"Това, което показват електронните медии като картина от взривилия се завод край Горни Лом е вярна, но чувството човек да влезе на място и да види на живо разрушенията е още по-тягостно и страшно." - каза в сутрешния блок на БТВ главен комисар Николай Николов, директор на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението.
"Когато влязохме вътре сред останките, трагедията беше, че не открихме абсолютно никаква следа от какъвто и да е живот, разрушенията по сградите и по самата гора бяха просто ужасяващи. След като излязохме след огледа, събрахме роднините на хората, които чакаха отвън и с помощта на психолозите им съобщихме какво според нас се е случило и това, че роднините им най-вероятно са загинали. Не знам как се съобщава подобна новина на хората и съзнавам, че разбих техните надежди, но фактите бяха такива", каза той.

И добави:

Разбихме надеждата на хората, видях отчаяние и гняв.

Личното ми мнение е, че става дума за човешка грешка

Горни Лом е в един от най-бедните райони на Европа, но хората там също искат да живеят нормално и това е причината в подобни заводи да се приемат и утилизират боеприпаси и взривни вещества от цяла Европа, независимо от тяхното качества и опасност при боравене с тях, каза директорът на ГДПБЗН.

Не знам дали можем да говорим за конкретна политическа протекция над собствениците на завода в Горни Лом, но със сигурност може да се каже, че като хора, управляващи и работещи с големи капитали те са можели да си позволят достатъчно добри адвокати, които да осигурят безпроблемната им работа, изпълнявайки предписанията записани в нашето законодателство", завърши главен комисар Николай Николов.

Днес е обявен за ден на национален траур. В памет на 15-те жертви знамената на всички държавни институции ще бъдат свалени наполовина.

В знак на съпричастност повечето политически партии се отказаха от предизборните си прояви, предвидени за днес, отменени бяха и събитията по закриване на кампанията.

Молитва за упокоение на душите на загиналите при трагичния инцидент в Горни Лом ще отправи Българският патриарх Неофит на заупокойната служба в столичния катедрален храм "Света Неделя". На службата, която започва в 12 часа се очаква да присъства президентът Росен Плевнелиев.