/КРОСС/„Атака" по-скоро влиза в Народното събрание, а АБВ по-скоро не влиза, но са доста близо до бариерата, обясни в студиото на Нова телевизия социологът Кольо Колев.
Според данните от последното изследване на „Медиана", платено със собствени средства на агенцията, е по-вероятно в следващия парламент да има 7 партии. Според мен по-скоро ГЕРБ, Реформаторският блок и Патриотичният фронт няма да имат достатъчно депутати, за да имат парламентарно мнозинство, коментира Колев.
Данните от последното изследване на Центъра за изследване и маркетинг също показват, че е по-вероятно „Атака" ще влезе в парламента. 6-7 партии ще влязат в Народното събрание, като е по-вероятно да са 7, обясни социологът Юлий Павлов. Изследването, платено със средства на центъра показва, че АБВ няма да влезе в парламента.
„Дори при 6 партии в Народното събрание, ГЕРБ и реформаторите ще имат 115-116 депутати, но не и 120. Политически възможните коалиции са с реформаторите плюс още някого или правителство на малцинството или нови избори. ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт заедно дори и при 6 партии в парламента ще имат повече от 121 депутати", обясни Павлов.
„Тази кампания изглеждаше доста тиха и безинтересна. Но истината е, че този ход на служебното правителство да обяви 10% повишение на цената на тока е шамар за ГЕРБ", коментира социологът Мирослава Радева от Института за социални изследвания и маркетинг.
От последното проучване, което е направено седмица преди вота, се вижда стабилизиране на малките партии. „Неочакван е растежът при „Атака". Те вървят стремглаво нагоре и има голяма вероятност да влезе в парламента", каза Радева.
По думите й тези избори минават под знака на слаб интерес, слабо участие и слаба активност. „На малките партии им трябват по-малко гласове, за да прескочат 4-процентната бариера и вероятно това е причината да получим един много шарен парламент", заяви тя.
Проучването показва, че „Реформаторският блок" е в доста стабилна позиция. Стабилно стоят и „България без цензура" и Патриотичния фронт, които са много близо до влизане в парламента.
„Според нашите данни АБВ е на много ниски нива и няма да влезе в парламента", каза Радева.
Според нея ситуацията след изборите ще е изключително трудна. „Възможно е политическата нестабилност да продължи", коментира тя.
Изследването е проведено от Института за социални изследвания и маркетинг (ИСИМ) в рамките на редовния мониторинг на общественото мнение, осъществяван от института. Изследването е финансирано със собствени средства. Няма външен поръчител. То е с национална представителност за пълнолетното население на страната и е проведено в периода 27-28 септември 2014 г. Използвана е двустепенна гнездова извадка с вероятност, пропорционална на размера на гнездата с подбор по квота на втората степен на извадката. Информацията е набрана посредством преки стандартизирани интервюта по домовете на интервюираните лица. Реализираният обем на извадката е 1 008 души. Максимално допустимият размер на стохастичната грешка е 3%.