„Атака" по-скоро да, АБВ по-скоро не
Секция: ПОЛИТИКА
03 Октомври 2014 09:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
 „Атака" по-скоро да, АБВ по-скоро не

/КРОСС/„Атака" по-скоро влиза в Народното събрание, а АБВ по-скоро не влиза, но са доста близо до бариерата, обясни в студиото на Нова телевизия социологът Кольо Колев.

Според данните от последното изследване на „Медиана", платено със собствени средства на агенцията, е по-вероятно в следващия парламент да има 7 партии. Според мен по-скоро ГЕРБ, Реформаторският блок и Патриотичният фронт няма да имат достатъчно депутати, за да имат парламентарно мнозинство, коментира Колев.

Данните от последното изследване на Центъра за изследване и маркетинг също показват, че е по-вероятно „Атака" ще влезе в парламента. 6-7 партии ще влязат в Народното събрание, като е по-вероятно да са 7, обясни социологът Юлий Павлов. Изследването, платено със средства на центъра показва, че АБВ няма да влезе в парламента.

„Дори при 6 партии в Народното събрание, ГЕРБ и реформаторите ще имат 115-116 депутати, но не и 120. Политически възможните коалиции са с реформаторите плюс още някого или правителство на малцинството или нови избори. ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт заедно дори и при 6 партии в парламента ще имат повече от 121 депутати", обясни Павлов.

„Тази кампания изглеждаше доста тиха и безинтересна. Но истината е, че този ход на служебното правителство да обяви 10% повишение на цената на тока е шамар за ГЕРБ", коментира социологът Мирослава Радева от Института за социални изследвания и маркетинг.

От последното проучване, което е направено седмица преди вота, се вижда стабилизиране на малките партии. „Неочакван е растежът при „Атака". Те вървят стремглаво нагоре и има голяма вероятност да влезе в парламента", каза Радева.

По думите й тези избори минават под знака на слаб интерес, слабо участие и слаба активност. „На малките партии им трябват по-малко гласове, за да прескочат 4-процентната бариера и вероятно това е причината да получим един много шарен парламент", заяви тя.

Проучването показва, че „Реформаторският блок" е в доста стабилна позиция. Стабилно стоят и „България без цензура" и Патриотичния фронт, които са много близо до влизане в парламента.

„Според нашите данни АБВ е на много ниски нива и няма да влезе в парламента", каза Радева.

Според нея ситуацията след изборите ще е изключително трудна. „Възможно е политическата нестабилност да продължи", коментира тя.

Изследването е проведено от Института за социални изследвания и маркетинг (ИСИМ) в рамките на редовния мониторинг на общественото мнение, осъществяван от института. Изследването е финансирано със собствени средства. Няма външен поръчител. То е с национална представителност за пълнолетното население на страната и е проведено в периода 27-28 септември 2014 г. Използвана е двустепенна гнездова извадка с вероятност, пропорционална на размера на гнездата с подбор по квота на втората степен на извадката. Информацията е набрана посредством преки стандартизирани интервюта по домовете на интервюираните лица. Реализираният обем на извадката е 1 008 души. Максимално допустимият размер на стохастичната грешка е 3%.