България се отказва от руските изтребители
Секция: БЪЛГАРИЯ
03 Октомври 2014 20:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България се отказва от руските изтребители

/КРОСС/ България се отказва категорично от трите модела руски изтребители, които са на въоръжение в армията - МиГ-29, МиГ-21 и Су-25. До 2020 г. те ще бъдат заменени от 8-10 нов модел западни изтребители. Това е записано в "Националната програма България в НАТО и Европейската отбрана 2020". Документът бе одобрен от правителството и бе публикуван на сайта на МО. Аргументите за "пенсионирането" на руските машини са, че така ще се намали зависимостта от Москва и ще се освободи честотен спектър.
Програмата предвижда общо 9 проекта за модернизация. Така парите за отбрана ще достигнат близо 2 млрд. лв. в следващите шест години. Освен изтребителите ще има модернизация на белгийските фрегати в бойния флот и покупка на 2-3 нови патрулни кораба. Последните трябва да заменят руските, които според МО не могат да бъдат реновирани. Според авторите на документа корабите ще бъдат два вида и постепенно ще се въоръжават, за да могат да се използват в антитерористични операции, контрол на Черно море и спасяване.
Покупката на 100-120 бронирани машини за батальоните бойни групи и на 4-6 трикоординатни радара са други два от проектите. Единият от тях е за модернизация на военното разузнаване със система за комуникация, водене на разузнаване, наблюдение и логистична поддръжка. Съвместен оперативен център на Съвместното командване на силите и Автоматизирана информационна система на МО, БА, оперативните и тактическите щабове са последни два проекта от списъка в плана.
Анализът на военните е показал, че през последните 10 г. в армията са били инвестирани 1.63 млрд. лв., но нищо не се е променило в бойните й способности. Затова се предвижда да бъде създадено Звено за проектно управление, което ще използва специален софтуер. За да се намалят разходите на МО, се предвижда да се снижат загубите на 18-те дружества под шапката на министерството. Предлага се ведомството да има възможност да възлага пряко (in house) поръчки на лица, които имат участие или са принципал. В момента те трябва да се явяват заедно с частните компании.
Документът предвижда до 2020 г. 85% инвестициите да се съсредоточат върху бойната ефективност на армията, 10% - в информационно осигуряване, и 5% - за командване и управление. Според плана заплатите на военните ще се увеличат средно с 3 на сто на година. През последните три години от периода скокът ще е с 4 процента.

НА БОРСАТА

Комисионер да се занимава с продажбата на ненужни вещи на армията и това да става през стоковата борса, е планирано в документа. 106.3 млн. лв. са получили в МО от продажба на ненужни движими вещи за последните 3 г. За същото време армията е взела само 20 млн. лв. от продажба на ненужни имоти. В същото време разходите за охрана и данъци за същия период са били 57 млн. лв. МО е дало на общините терени за 345 млн. лв. Затова от министерството смятат, че трябва ускорено да се освободят от 1106 имота, с които разполагат. За 798 от тях имат актове за собственост. За останалите - не. Според документа МО се е отказало от идеята ненужните имоти да бъдат вкарани в нова държавна компания под шапката на икономическото министерство, пише "Сега".