Интервю на Любомир Денов, "24 часа"
- Г-н Янев, в България се разгаря дикусия кой е виновен за взрива в Горни Лом, при който загинаха 15 човека. Какво е вашето мнение?
- Аз съм категоричен, че основната вина за този инцидент носи държавата. Регулирал съм работата в атомни централи, които са многократно по-опасни. Представяте ли си, ако в АЕЦ някой не си свърши работата както трябва!
- Но при нас гръмна частен завод?
- Няма значение. Държавата е тази, която регулира. Тя дава лиценза на този завод. Тя е длъжна да прави периодични проверки. Я питайте колко често ги проверяват в АЕЦ "Колодуй"!
А да не говорим за поведението на държавата, която всеки ден сменя директорите на централата. Това е безумие! Това е най-голямото престъпление, което се върши по отношение на безопасността на страната.
- Но дори и всеки ден да има проверяващи, не можем да изключим човешката грешка. Ако един неподготвен работник направи гаф, пак ли държавата ще е виновна?
- Да. Пак държавата не си е свършила работата, защото не е проверила учебните програми, по които са обучавани работниците, документите, по които те се инструктират преди смяна. Особено когато става дума за работа с взривооопасни вещества. Единствено държавата е виновна, защото днес тя навсякъде е отстъпила и е пуснала всеки да прави каквото си иска.
- Искате да кажете, че държавата трябва да контролира до последния общ работник?
- В АЕЦ това се върши по отношение на всеки един работник.
- Но това не е АЕЦ, а един малък завод?!
- А какво значение има дали е АЕЦ, или заводът в Горни Лом? Представяте ли си в АЕЦ да загинат 15 души? Не при ядрена, а при обикновена авария. Аз си го представям, защото там ще дойдат камерите на Си Ен Ен и целият свят ще разбере. А тук говорим за малък завод, но който работи с огромни количества тротил, с взриватели и с противопехотни мини. Това да не би да е по-малко опасно? Та там взривът може да отнесе цялото село.
Има едно понятие - системен подход в обучението на работниците. То означава, че си длъжен не само да му прочетеш инструкцията, а да се убедиш, че той може да свърши работата.
Я да видим къде са наредбите, къде са контролните органи, които следят за тяхното спазване! Това, че предприятието е частно, няма значение, защото има и частни АЕЦ. В Америка всички централи са частни. Но там регулаторният държавен орган следи стриктно. Ако трябва, още утре ще го затвори, щом не се спазват правилата.
- При експлозията до Петолъчката преди 2 г. бяха отчетени редовни проверки от служба КОС (Контрол на общоопасните средства) на МВР. Но какво да се направи, когато работник решава на своя глава да утилизира бойна глава, за която нито има договор, нито технология за обезвреждане?
- Да, съгласен съм, че има и такива случаи. Да не ви разказвам какъв е случаят с аварията в атомната централа "Фукушима". Или какво стана преди 6 г., когато в "Токаимура" трима работници тръгнаха да смесват уран, направиха хомогенен реактор и избиха себе си и още 300 човека.
- Точно това имам предвид - за човешката грешка, ако един субект направи неволно гаф, какво са виновни държавата или собственикът на частния завод?
- Държавата трябва да е създала условия този работник да не може това да го прави. В ядрената област такова нещо не се допуска . Знаете ли кого обвиниха за аварията във "Фукушима" - не работника или собственика, а регулиращия орган! Държавата обвиниха, че не си е гледала работата както трябва! Днес в България няма държава, в момента у нас държавата е закрита. И не само по отношение на това предприятие. Защото утре ще гръмне химическата рафинерия. Къде са хората, които създават новите наредби за безопасност, къде е министерството, което се грижи за безопасността на държавата във всички видове производства?
- Явно обаче пак ще прехвърлят вината на загиналите, защото изпълнителният директор, който е син на собственика, е сред тях.
- Това, че баща ти е собственик, че го е приватизирал или откраднал, съвсем не означава, че можеш да изпълняваш функциите на изпълнителен директор на такова предприятие. Къде ти е лидерството, къде ти е менажерската способност да управляваш такъв завод?
А другият основен виновник са профсъюзите. Тези профсъюзи, които, освен да правят пари, дали са проверили безопасните условия за работа на хората, които ужким представляват?!
- В завода не е имало синдикална организация.
- Няма значение. Синдикатите пак имат задължения. Защо не са отишли там и да проверят, да агитират: "Организирайте се, за да ви защитаваме!". За опасните производства това направо е задължително.
- 2-3 дни преди инцидента работници са протестирали срещу лошите условия на труд.
- Именно, ето го сигнала, на който синдикатите е трябвало да реагират. Защо не отиде "Подкрепа", къде беше КНСБ, защо не са създали профсъюзна организация там и в другите опасни предприятия? Те отиват само когато има пари някой да им плати. Те са си капиталисти, а не синдикати.
Служба КОС на МВР сигурно е пратила някого, който обаче е гледал дали се краде тротилът. А кой е изпитал компетентността на работниците. Служба КОС? Хайде де! Най-голямата ни беда е, че няма никакъв ред в държавата.
И президентът, вместо да се занимава с енергийна ефективност и зелени панели, да вземе да обърне внимание на законите и на регулаторните органи на държавата. Защо не сравни нашите закони със законите в Англия, където има специално изпълнително министерство по безопасност!
- Според оръжейни експерти нормативната база по отношение на утилизацията не е пипана с години.
- Нормативната база в момента като цяло за държавата за нищо не става, с изключение на атомната централа. Парадоксално, но в много случаи работници се вземат направо от улицата - без опит, без лиценз!
А искам да попитам кой е разрешил да се внасят чужди боеприпаси за утилизация?
- Това просто не е забранено?
- Защото в Англия не може да внесете муниции за дезактивация, в Австрия също. В Нигерия и Зимбабве може.
- Не е така, фирми от Норвегия са се явявали на наши конкурси за утилизация?
- Но ходили ли сте в Норвегия да видите техните инсталации за утилизация?
- Е, в това е голямата разлика. През 2005 г. според плана на държавата за утилизация имаше идея да се построи нов завод - с модерна техника, с роботи в опасните дейности. Но не го направиха.
- Не са го направили, защото държавата не е ударила по масата и да каже: Защо в тези условия даваш по 250 лв. на работниците, а ти печелиш милиони? Но това не е първото опасно производство, което гърми. Дано да съм лош пророк, но и химически производства ще гръмнат и пак ще седим и ще търсим виновника. Пак ще идва главният прокурор и ще се направи на западен герой - той лично щял да проверява!
- Кои химически производства имате предвид?
- Погледнете какви опасни производства има в химическите комбинати. Аз съм дълбоко убеден, че ако попитате сега министър-председателя кои са опасните производства в държавата, той няма да ги знае. Или поне за 15 минути да извика някого, който да му ги каже. Ще си отрежа главата, ако изобщо знае кого да попита. Днес гръмнаха взривоопасни вещества. Утре обаче ще гръмнат химически заводи, където изтича отрова!