Преференциалното гласуване може да обърка сметките на партиите
Секция: БЪЛГАРИЯ
05 Октомври 2014 09:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Преференциалното гласуване може да обърка сметките на партиите

/КРОСС/ Преференцията дава възможности за пренареждане на кандидатите за народни представители според личните ни предпочитания. При определени условия може дори последният в една партийна листа да измести водача. Отляво на бюлетината е списъкът с партиите и коалициите, а номерата в кръгчетата отдясно, съответстват на кандидатите от партийните листи.
За да заработи преференцията, трябва минимум 7% от гласувалите за дадена партия в даден избирателен район да са отбелязали един и същ кандидат. Тогава, дори да е 32-ри последен, ако между него и водача никой не е събрал 7%, то напълно възможно е от 32-ри, той да измести втория и да се нареди след водача, обясни математикът Михаил Константинов пред Нова телевизия.
Изместването на номер едно в листата е малко-вероятна, но математически решима задача. Условието е преференцията да се ползва масово, защото всяка бюлетина без отбелязан кандидат се брои в полза на водача - даже и никой да не го е предпочел, ако 93% от бюлетините са без преференции, водачът автоматично получава 93% бонус.
Едва ли всички ще упражнят правото си на преференция. Факт е обаче, че колкото повече хора го направят, толкова по-възможно ще е пренареждането на листите. Възможно е например 32-ят кандидат да събере 35% от предпочитанията. Ако първият е събрал 30%, тогава решаващ ще бъде броят на бюлетините без преференции.
Преференциите са и нашият инструмент да противодействаме на предварително подготвени сметки.