/КРОСС/ Китай обяви визитите на председателя на Държавния съвет Ли Кецян в Германия и Италия, и в същото време предупреди Европа, че по-нататъшни опити да бъдат скарани Китай и Русия са безсмислени.
Пекин е готов да използва всички отворили се възможности за бизнес на руския пазар на фона на влошаването на отношенията на Русия с ЕС. Това заяви посланикът на Китай в Германия една седмица преди срещата на Ли Кецян с канцлера Меркел.
"Ние искаме много тесни икономически връзки с Русия", - подчерта посланикът. "Ние искаме да се подобрят отношенията между Русия и ЕС. Но когато се появяват възможности за задълбочаване на сътрудничеството с Русия, защо да не се възползваме от тях? Това е очевидно. Не ние започнахме този конфликт"- иронично и открито отбеляза посланикът. Такъв начин на говорене, между другото, не е присъщ за китайските дипломати.
И така, от Германия Китай сигнализира на Европа - той ще вземе освободените заради санкциите срещу Русия места на европейците на руския пазар. Това няма да е лесно, каза експертът по Германия от Института по Европа Владислав Белов:
- Въпреки всички трудности, засега германските компании са настроени за бизнес. Те са против санкциите, активно критикуват тази политика, а бизнесът потвърждава готовността си да бъде делови партньор на Русия. При това потвърждава това в не по-малка степен от Китай. Затова, китайските партньори ще трябва да се постараят и вече в открита и честна конкуренция да се опитат да заемат нишите, където действа германския бизнес. Подозирам, че това ще бъде доста трудно.
Европа остава партньор на Русия, каза президентът Владимир Путин на Международния инвестиционен форум "Русия се обажда". Той се проведе в Москва на 2 октомври. Но Китай е основен приоритет. След речта на представителя на Китай на форума президентът каза, че той е приоритет не защото Европа намалява сътрудничеството с Русия:
- Сигурен съм, че когато китайският представител говори за възможностите на инвестиционните фондове, всички бяха впечатлени от това. Това ни кара да се замислим как да отговорим на въпроса - "Как да се използва растежа на Китай в икономиките на другите страни". И Русия също мисли за това.
В близките години, Русия е настроена да развива делови отношения с партньорите от БРИКС, потвърди Владимир Путин. Това не е принудителен отговор към Запада за антируските му санкции. Това е стратегия, която Русия е разработила заедно с Китай, Индия, Бразилия и Южна Африка в интересите на общото развитие.
/Гласът на Русия/