ЕК: България трябва да увеличи цените на тока
Секция: ИКОНОМИКА
07 Октомври 2014 07:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
ЕК: България трябва да увеличи цените на тока

/КРОСС/ България е сред 11-те страни в ЕС, които имат "дефицит" в цената на тока и трябва да вземат мерки, гласи доклад на Европейската комисия. "Дефицит" в случая означава, че цената не покрива реалните разходи на енергийните компании. Брюксел препоръчва на 11-те държави да се справят с този проблем, вкл. чрез налагане и вдигане на тарифи и такси, съчетано с увеличение на енергийните помощи за най-бедните. Освен нашата страна в групата са Германия, Унгария, Румъния, Гърция, Испания, Франция, Италия, Португалия, Малта и Латвия, пише в."Сега".

"През последните пет години има тенденция към нарастване на разходите за производство на енергия заради експанзията на възобновяемите източници, подкрепена от субсидиите за соларни централи и когенерации", се посочва в документа.

ЕК отчита още, че у нас през последните години в слънчеви и вятърни централи са инвестирани около 4 млрд. евро. До 2012 г. делът на възобновяемите източници в енергийния микс в България е бил под средното за ЕС ниво - под 5 на сто.

В България през 2008 - 2012 г. номинално цената на електричеството е най-ниската в целия ЕС, но и е нараснала най-рязко в този период. Въпреки това в енергетиката се трупат сериозни дисбаланси. Сериозни дефицити са регистрирани в чуждестранните електроразпределителни дружества и държавната НЕК, която към края на 2013 г. има задължения от 2.3 млрд. лева (3% от БВП на страната), като една трета от тези борчове са към производители на енергия, откроява докладът.

Евроекспертите припомнят, че в началото на 2013 г. българският енергиен регулатор е направил крачка за смаляване на финансовите "дупки" с решение за поскъпване на тока с 14%, но това е довело до масови протести и до падане на правителството на Бойко Борисов, а следващият кабинет е задълбочил проблемите с намаляване на тарифите.