Избирателите поставиха задача от висшата математика на политиците, които са все още в началните класове
Секция: ПОЛИТИКА
08 Октомври 2014 08:07
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Избирателите поставиха задача от висшата математика на политиците, които са все още в началните класове

/КРОСС/ „Бъдещият парламент още никак не изглежда, но определено няма да му е лесно, тъй като избирателите поставиха една задача от висшата математика на нашите политици, които са все още в началните класове. Въпросът е дали тези политици ще могат да решат тази сложна задача." Това заяви в сутрешния блок на БНТ проф. Огнян Герджиков и добави, че този парламент ще бъде трудно конструиран, тъй като няма изявен победител.

„ГЕРБ могат да диктуват правилата, но не така както им се иска - без подкрепа те не могат да направят нищо", каза още той и добави, че българския парламент винаги е имало номадство, въпреки че то е било заклеймявано.

„Много е вероятно да видим пак редица изпълнения, на които ставахме свидетели в последно време в НС. Нека обаче не бъдем песимисти. Нека поне малко да дадем шанс на тези хора да направят нещо. Те действително биха могли да направят повече от очакваното. Ако има коалиционна култура, има възможност този парламент да тръгне по трудния път, изискващ разрешаване на редица тежки проблеми", на мнение е професорът.

На въпрос дали България трябва да премине от парламентарна към президентска република той бе категоричен, че страната ни не може да си позволи такава смяна на модела, тъй като у нас това няма да бъде успешно.

„Президентска република могат да си позволяват само улегналите страните. У нас може да се премине към авторитаризъм", поясни Герджиков.

„240 депутати са малко множко, но радикалното им намаляване до 50-100 места е популизъм. Може да се намали броят им, но до 180 и това вече би било добре за България", каза още той.

На въпрос за чистия мажоритарен вот той отговори, че той е изключително опасен, тъй като ще засили търговията с гласове, а представителите, които достигнат до НС, няма да успеят да работят заедно. Въпреки това той категорично подчерта, че преференциалното гласуване е изключително полезно.