/КРОСС/ От началото на годината са сключени 400 нови договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма "Административен капацитет" (ОПАК). Само за месец август са сключени 130 договора на стойност над 18 млн. лв. Днес над 90 експерти от централната, областната и общинската администрация участват в обучение за правилно управление на проекти, организирано от Управляващия орган (УО) на ОПАК. Те са представители на новите бенефициенти по програмата, които вече имат сключени договори за безвъзмездна финансова помощ от Европейския социален фонд.
"Вие ще изпълнявате и малки и големи проекти, като малките са с бюджет до 90 000 лв., което означава, че процедурите за избор на изпълнител по ЗОП са максимално опростени и ще се осъществяват чрез публична покана, освен в случаите, когато съответната администрация има и други процедури с аналогичен предмет. Това позволява проектите да се изпълняват бързо и без усложнения, а оттам и да се постигат целите на самата оперативна програма. Големите проекти следва да се възлагат по ЗОП, а това отнема време и е нужно да се прецизират графиците за изпълнение на дейностите и да се направят реалистични прогнози за това дали проектът ще може да бъде изпълнен в срок", каза ръководителят на ОПАК Моника Димитрова-Бийчър при откриването на информационния форум.
Моника Бийчър призова бенефициентите да включват авансови плащания в проектите на договори при възлагане на обществените поръчки. „Целта е ние, на свой ред, да можем веднага да верифицираме тези средства и да си изпълним финансовите прогнози по програмата, като средствата бъдат възстановени от Европейската комисия възможно най-скоро", каза ръководителят на ОПАК. Тя припомни, че на сайта на програмата са публикувани ръководства, наръчници и помагала, специално изработените от екипа на ОПАК в помощ на бенефициентите.
На обученията по ОПАК експерти от УО разясняват на екипите по новите одобрени проекти практическите аспекти в процеса на мониторинг и финансово управление на проектите, както и прилагането на нормативната уредба на обществените поръчки. По този начин се намалява рискът от допускане на грешки при управлението и отчитането на проектите, които впоследствие биха могли да доведат до налагането на финансови корекции. В момента се изпълняват над 800 проекта по ОПАК за близо 200 млн. лв.