Работници от "Миджур": Няма как да има саботаж
Секция: БЪЛГАРИЯ
09 Октомври 2014 08:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Работници от "Миджур": Няма как да има саботаж

/КРОСС/В интервю за Нова телевизия собственикът на завода в Горни Лом Валери Митков опроверга няколко версии за взрива в цеха за утилизация и за работата там.

Пред Диана Найденова той заяви, че взривът е саботаж, че работниците са взимали по 600 - 700 лева на месец, а не 250, както се твърдеше, и че цехът е имал свободен изход. Със сигурност има и втори изход, има и трети изход. Изходите от този цех са общо три, като два от тях винаги са били свободни, каза той.

Може ли да е умишлен взривът според работниците от „Миджур"? Техният отговор е „Не".

Абсурд, каза един от работниците пред камерата на Нова. Не го вярвам. Смешно е просто. Няма как, каза той.

Според друг от служителите охраната на влизане винаги е била перфектна, всичко се е проверявало обстойно. Според мен не е било саботаж, каза и той.

Според работниците заплатите са определяни на брой обезвредени мини, но никой не е знаел на колко стотинки е обработвал всяка мина.

Те потвърдиха, че са взимали 250 лева.

Два месеца взех 250 лева и напуснах, но безработицата е голяма в нашия край, нямаше къде и се върнах, каза един от работниците.

Митков е идвал често в цеха и е твърдял, че работниците работят малко и затова няма да вземат повече пари. Те обаче твърдят, че са обработвали около 600 мини на смяна, което не е малко. А работата е опасна. При това много от тях са работили с лични инструменти.

„Имаше мини, те са били на склад, не са били в цеха за производството, защото там цехът е малък, той не може да събере голямо количество мини. Може да се съхранява голямо количество, но ако се наредят на два или на три реда. След това мотокарът ги сваля и те се разкомплектоват", разказа Феликс Антов, който доскоро работеше като товарач в завод „Миджур".

Според него вероятно става дума за човешка грешка по времето на разкомплектоването на мините. „Удря се с железен предмет по детонатора. При взрива първо се пукна, а след това гръмна, значи е гръмнала мина и е предала на другите", коментира Антонов.

 „Не е възможно това, не е възможно да е саботаж", убеден е енергетикът на завода Цецо Антонов.

„Моят внук кара цял месец автобуса. Просто бяха използвани и като шофьори и като работници. Когато отиде и си изтегли парите, а те бяха 240 лева, той се разплака", разказа Борка Благоева.

 Днес правителството отпусна 150 000 за еднократна помощ за загиналите при взрив. Ускорени са и процедурите за издаване на смъртните актове на жертвите на трагедията.