Един парижанин в София разказва живота си в картини
Секция: КУЛТУРА
09 Октомври 2014 11:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Един парижанин в София разказва живота си в картини

/КРОСС/„Един парижанин в София" разказва в Националната художествена галерия живота си с живопис, графика и рисунки. Изложбата на Николай Ников - Ничето (1924-1989) идва да ни присети за този българин и се появява в чест на неговата 90-годишнина. При това тя е първата му ретроспективна изложба.

Николай Ников, назоваван от всички Ничето, е роден през 1924 г. в София. Майка му, Райна Ракарова, е основателка на първото българско училище за приложни изкуства и занаяти „ИЗА", в което преподават видни български художници и приложници. От малък Ничето е заобиколен от интелектуалния кръг на майка си, включващ техния родственик, художник и окултист Емануил Ракаров, Николай Райнов, Борис Шаров, Дечко Узунов, младия Павел Вежинов, Богомил Райнов и много други художници, музиканти, писатели и журналисти.
Като дете Ников получава завидно образование - изучава изящните и приложни изкуства, музика и езици. По-късно това ще му позволи да работи свободно във всички живописни и графични жанрове и техники, да свири на пиано, китара, мандолина и тромпет, с школуван глас да изпълнява джазови и оперни партии, заедно с шлагери и романси, да ползва свободно 8 европейски езика, включително латински и старогръцки.
Високото му образование се допълва с перфектно познаване историята на европейското изкуство и литература (с особено предпочитание към френската), окултизма и езотеричните науки, което става основа за впечатляващо, култивирано и богато тематично и стилово творчество, пише "Факел". 

По-голяма част от работите му ще останат скрити за погледа на публиката, дори и за най-близките му приятели, до смъртта му през 1989 г. и чак до днес. В този смисъл, напълно буквално трябва да възприемаме думите на неговия приятел, художника Атанас Нейков - Найо, че „изкуството на Ников е скрито".
За пръв път посетителите на изложбата ще имат възможност да се запознаят с дълбоко скритото и лично творчество на художника, създадено през 40-те, 50-те и 60-те години на миналия век. То представлява своеобразен стилистичен и тематичен компендиум на българско изобразително изкуство от този период и уникално свидетелство за епохата. Винаги изискан и перфектен в облеклото си, денди и бохем, всеобщ любимец, Ников е емблематичен с присъстивето си в култовите за 60-те години заведения като „Бамбука", ресторант „Производство", „Славянка", „Клуб на журналиста" и др., където винаги е душата на компанията. Пръв посетител на изложбата, при краткото си посещение в София на 23.09. тази година, беше френският интелектуалец от български произход Цветан Тодоров и близък приятел на Николай Ников от София и Париж. Изложбата е съпроводена с албум-каталог, съдържащ 500 страници, монографична студия за Николай Ников и специално написан за изданието предговор от Цветан Тодоров.